Gündem

Bakan Pakdemirli duyurdu: Yüzde 45 arttı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malatya AK Parti 7. Olağan Kongresine katıldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, Son 2 yılda, tarımsal gayri safi milli hasılatın yüzde 45 arttığını bildirdi. İşte Bakan Pakdemirli’nin o açıklamaları…

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malatya’da önemli açıklamalarda bulundu. Yeni projeler yapıldığına dair bilgilendirmelerde bulunan Bakan Pakdemir, “Son 2 yılda, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi döneminde tarımsal gayri safi milli hasılamız, yüzde 45 artarak, 189 milyardan 276 milyar liraya kadar geldi. Destek bizden, gayret sizden bereket Allah’tan. Kabineye atanmamla beraber kendime söz vermiştim. Amacımız sahada hiçbir ürünle alakalı zarar eden müstahsil bırakmamaktı. 2019 yılında bunu da gerçekleştirdik.2020’de de pandemiye rağmen, bunları bir bir gerçekleştirdik. 2020’de Malatya’ya 90 milyon Tl destek verdik. 18 yılda, 3.2 milyar TL destek verdik. Bugünün parasıyla 18 yılda 50 milyon hibe verdik. Malatya’da orman ile3 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 10 baraj bir gölet yaptık, 10 baraj daha yapacağız. 400 bin dekar alanı sulamaya açtık, 76 milyon fidan diktik. 4 bal ormanı ve 3 mesire yeri inşa ettik” ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye gerçekten zincirlerini kırdı. Bize fakir ama gururlu gençlik. İngiltere gelir 8 gol atardı, umursamazdık. Şimdi Türkiye öyle bir yere geldi ki, çok önemli projelere imza atılıyor.

Kıbrıs’a 80 kilometre uzunluğunda suyun altında bir asma köprü kazandırıldı. Dünyada eşi ve benzeri yapılmamız bir proje oldu. Biz ülke olarak artık her konuda dünyanın en iyisine ve en güzeline hizmet eden projeler üretiyoruz.

Uzun bir çalışma döneminden sonra kayısı ile ilgili bir alım süreci yapabilir miyiz diye çalıştık. Cumhuriyet tarihinde yapılmamış bir işti. Cumhurbaşkanımız da destek oldu. İlk defa toprak Mahsulü Ofisi kayısı alımına başladı. Kükürtlü 21 TL’den, kükürtsüz 23 TL’den olmak üzere alımlara başladık. Söz vermiştik, sözümüzü de tuttuk.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile hem müdahale alımlarını hem de desteği devreye aldık. Bunu da devam ettiriyoruz Desteği de geçen yıldan bu yıla yüzde 36 arttırarak, 22 milyara çıkardık.
Hepiniz geçen sene” geleceğe nefes” kampanyamızı hatırlarsınız. Aynı gün, 1.2 milyon kişinin sahaya çıkıp, 4 saat içerisinde 13.8 milyon fidan diktiği Cumhuriyet tarihinin en büyük kampanyalarından birini hep birlikte yaşadık. 11 Kasım’da tekrar geleceğe nefesi yaşayacağız, sahalarda olacağız.

Önemli bir projemiz daha var. Gıdanı Koru kampanyası var. Öyle bir ecdattan geliyoruz ki, ekmeği yerde gördüğümüz zaman öper, alnına koyar ve bir duvarın üstüne koyardı. Refahın artışı ile beraber, biraz daha gıdamızı dikkatli kullanmadığımızı ortaya çıktı.

Biz de kampanya başlattık. Bu konudaki farkındalığı arttırmak istiyoruz. Sosyal medya üzerinden çeşitli yarışlar olacak. Tek isteğim sofranasahipçık.com adresine girip, gıdanızı atmayacağınız, planlı alışveriş yapacağınıza dair burada söz vermenizdir. Burada dünyada rekor kırma hedefimiz var. Toplumsal bilinçlenmeye de çok faydalı olacağına inanıyorum

İlgili Makaleler