Gündem

Bakan Pakdemirli’den Covid-19 Aşısı Açıklamaları! Önümüzdeki Hafta Başlıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin Covid-19 salgını ile mücadelede kaydedilen gelişmeleri açıkladı. Pakdemirli, Covid-19 tedavisinde kullanılacak aşının üretimine dair önemli açıklamalar yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Covid-19 salgını sürecinde Türkiye’nin attığı adımlara dair gelişmeleri aktardı. Pakdemirli, Covid-19 tedavisinde kullanılacak aşının geliştirilmesi sürecinde ise nerede olunduğuna ilişkin kritik açıklamalar yaptı.

ANTİ SERUM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları ise şu şekilde:

“Kovid-19 aşısı için anti serum çalışmaları başladı. Önümüzdeki hafta bunu hayvanlara vermeye başlayacağız.”

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarının devamı ise şu şekilde:

Pakdemirli, çalışmanın ilk aşaması olarak insanlardan virüs örneği toplandığını dile getirerek, “Bu aşamada hekimlerle çalışıyor olmanız lazım. Enstitümüzde de hem veteriner hekimler hem de hekimlerimiz çalışıyor. Benim eşim de doktor. Birebir bu çalışmaların sıkı takibi için kendisinden rica ettim. Bu enstitüye çok sık gelip çalışmaları takip ediyor ve bana da rapor ediyor.” açıklamasını yaptı.

BU ÇALIŞMA BAŞARILI OLDUĞU ZAMAN AŞI PROTOTİPİ ÜRETİLMİŞ OLACAK

Pakdemirli, çalışmaların detaylarına dair şu açıklamaları yaptı:

“İzolasyon yapmak, balığı kılçığından ayırmaya benziyor. Akabinde çoğalmadan sonra virüsün inaktivasyonunu yapıyorsunuz. Burada da virüsün savaş gitmeye hazır bir asker olduğunu düşünün. Virüsü öldürmüyorsunuz ama askerin elindeki tüfeği alıyorsunuz. Virüs böylece artık laboratuvar ortamında çalışmaya müsait hale geliyor. Bu iş sağlık riski içerdiği için biyogüvenlik seviyesi 3 olan laboratuvarda çalışılması gerekiyor. Bu izolasyondan sonra da önümüzdeki hafta itibarıyla anti-serum çalışmaları için hayvanlara vermeye hazırız. Anti-serum çalışmalarından kasıt nedir? Öncelikle at ve tavşanı hasta edeceğiz. Hayvanseverler, ‘hayvanlara acımıyor musunuz’ diyebilir ancak virüs inaktive olduğu için hayvan sağlığına aykırı iş yapmıyoruz. Hayvanlar hafif de olsa hastalık geliştirecek. O hastalık sonucunda geliştirdiği antikor sayısı çoğalacak ve biz bunları alarak kan ve diğer unsurlardan arındırarak antikoru almış olacağız. Bu çalışma toplamda eylüle kadar sürecek. Bu çalışma ilerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak bir çalışma. Bu çalışma başarılı olduğu zaman aşı prototipi üretilmiş olacak.”

İŞİN YÜZDE 80’İ BİTMİŞ OLACAK

Pakdemirli, hayvanlarda toplanan antikorların insanlara enjekte edilmesine dair ise “Bu, dünyada yapılan bir şey. Geçmiş yıllarda da birçok hastalık tedavisinde denenmiş ve kanıtlanmış bilimsel metot. Bu metot üzerinde de çalışıyoruz. Bu işlemler başarılı olursa bu aslında aşı prototipi üretilmesi anlamına geliyor. Seri üretiminin ne kadar zaman alacağına ilaç endüstrisiyle bakmak lazım ama işin yüzde 80’i bitmiş oluyor.” diye konuştu.

Pakdemirli, İstanbul ve Ankara’da atık sular incelenerek virüs taraması yapıldığından bahsederek, “Bununla ilgili birtakım bulgulara da rastladık. Özellikle vakaların olduğu bölgelerde atık sularda yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili dünyada ikinci ya da üçüncü uluslararası makaleyi yayınladık. Dünyanın birçok kuruluşu da ortak çalışma yürütmeyi istiyor.” diye konuştu.

BİR MARKETİN YEMEKHANESİNDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Pakdemirli, marketler için de incelemeler yapıldığını aktararak, “Marketlerden sürüntü numunesi alarak Kovid-19 taramaları yapıyoruz. Bunun da önemli olduğunu düşünüyoruz. İster istemez marketler insan kalabalığı açısından yoğun alanlar. Virüsün kalıntılarını araştırma yönünde çalışmalarımız var.” dedi.

Pakdemirli, Ankara’da bulunan bir marketin yemekhanesinde virüsün tespil edildiğini söyleyerek, “Onun dışında önemli bir şey yok. Marketlerde yapılan alışverişlerden ya da market rafları, reyonları için önemli bulgumuz yok. Bu çalışmalar ihtiyati, paniğe gerek yok. Şu anda bir bulgumuz yok marketlerle alakalı.” dedi.

ÇALIŞMALAR İÇİN BİTKİLER DE İNCELENİYOR

Pakdemirli, çalışmalar hakkında son olarak şunları söyledi:

“Türk topraklarında yetişen tıbbi aromatik bitkilerle bu işin tedavisine fayda sağlayabilir miyiz diye çalışmalara devam ediliyor. Bir yandan da bu işin ilk çıkış noktası olarak gösterilen yarasalarla ilgili çalışmalar da enstitülerimizde devam ediyor. Bu musibetin çözümüyle ilgili tüm bakanlıklarımız, kurumlarımız ve enstitülerimiz ciddi çalışma yürütüyor. Heyecan verici gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler