EkonomiGündem

Bakan Pekcan’dan Corona Virüsü İçin Dayanışma Mesajı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,'11'inci İstişare Kurulu'nda da ana gündem olan corona virüste yaşanan bu sürecin el birliği ve dayanışma ile atlatılacağını belirtti.

Bakan Ruhsar Pekcan liderliğinde toplanan ve videokonferans yoluyla yapılan “Ticaret Bakanlığı 11’inci İstişare Kurulu”, ana gündem olarak corona virüsü belirledi.

Düzenlenen toplantıya; Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdurrahman Kaan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Ayşem Sargın katıldı.

İNTERAKTİF OLARAK GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, düzenlenen toplantıda bakanlık tarafından corona virüse dair alınan önlemleri paylaşırken, STK’lar da corona virüsün sektörler üzerinde yarattığı baskı neticesinde yapılacak düzenlemelere dair önerilerini açıkladı. Pekcan, “Bu süreçte de STK’larla her zamanki gibi interaktif olarak görüş alışverişinde bulunacağız. Covid-19 pandemisi tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkiledi. Bu süreçte önceki dönemlerde olduğu gibi STK’ların görüş ve önerilerini, taleplerini Ticaret Bakanlığı olarak dikkate almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Ruhsar Pekcan, ihracat sektöründen 2020 yılına oldukça iyi başladıkları fakat corona virüs sebebiyle mart ayında gözle görülür bir gerileme yaşandığı belirterek, çözüm olarak “temassız ticaret” sistemini uygulayacaklarını açıkladı.

“HEP BERABER ATLATACAĞIMIZA GÜVENİMİZ TAM”

Bakan Pekcan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sanayici, üretici, tacir, esnaf, ihracatçı ve birçok sektörü kapsayan destek paketi sektörler tarafından da çok olumlu karşılandı. Önceliğimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da hep altını çizdiği gibi üretim ve ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi. Bu süreci el birliği, güç birliği ve dayanışma içinde hep beraber atlatacağımıza inancımız tam. Devlet ve özel sektörün iş birliğine en güzel örnek bizim İstişare Kurulu toplantılarımızdır. Bu toplantıların kilit bir rol oynadığına inanıyorum.”

“Koronavirüs pandemisinin ticaret hayatımıza olumsuz etkisini en aza indirmek ve bu süreç atlatıldıktan sonraki dönemde de geçiş sürecini en hızlı şekilde atlatarak, yeni dönemde başarılarımız için atılması gereken adımların belirlenmesi için STK’ların görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bakanlığımız ve STK’larımızın beraberce yapacakları veri analizleri, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli katkı sağlayacaktır” diye açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı destek kampanyasına bağışta bulunan STK’lara teşekkürlerini ileten Bakan Ruhsar Pekcan, bu kampanyanın maddi anlamda dezavantajlı vatandaşa yardımda bulunmak için önemli olduğunu vurguladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir