Ekonomi

Bakan Selçuk 1000 TL sosyal yardım başvuruların yeniden başladığını duyurdu!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1000 TL pandemi sosyal destek için başvurular yeniden başladığını duyurdu. TBMM kürsüsünde sosyal yardım başvuruları ile ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk ‘’3. Fazla bütün vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunabilecekler. Esnaflar dahil, işçiler, çalışan veya çalışmayan dahil olmak üzere 3. Faz sosyal yardım başvurularını tüm vatandaşlarımız için tekrar başvuru ekranı açıldı ve bu başvuru ekranından tüm herkes başvuru yapabilir’’ dedi.

1000 TL NAKİT PARA YARDIMI

Öncelikle, KDV iadelerine dair, KDV iadeleri ortalama kırk günde tamamlanmakta ancak artırımlı teminat uygulamasında on iş gününde, hızlandırılmış iade sertifikasına sahiplerin de beş iş günü içinde iadeleri yapılmakta.

Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında, biz, bildiğiniz gibi pandemideki sosyal destek programımızı 3 faz hâlinde açıklamıştık; faz 1, faz 2, faz 3. Ve faz 3’te hiçbir ayrım yapmadan -her zamanki gibi sosyal yardımlarda- bütün vatandaşlarımız e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar. Dolayısıyla, esnaf olsun, diğer çalışanlarımız olsun, yani belli kategorilerdeki bütün çalışanlarımız olsun bu dönemde dönemsel ihtiyaç hâlinde olan bütün vatandaşlarımıza açık bir sistem gerçekleştirdik ve orada e-devlet üzerinden başvurarak… Faz 3 hâlâ açık sistemde dolayısıyla o sistem üzerinden devam edebiliyorlar. Yine, Ticaret Bakanlığımızın da bu konuda çalışmaları var.

Peki, pandemi sosyal yardım başvuruları nereye nasıl yapılacak? İşte detaylar…

3. kez 1000 TL (Bin Lira) sosyal yardım başvurular yine e-devlet üzerinden yapılacak. E-devlet üzerinden online başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.

1000 TL YARDIM PARASI

Başvuru sonrası ihtiyaç sahibi olan kişiler belirlendikten sonra pandemi destek parası bir kereye mahsus verilecektir. Fakat uygun görülen ailelere ödemeler bir süre devam edecektir. Pandemi destek başvurusu e-Devlet üzerinden başvurular alınmaktadır.

3 FAZ NAKİT PARA YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANAMAZ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan açıklamada aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlara 1000 TL ödeme yapılmayacağına yer verildi:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Bakan Selçuk, sosyal yardım başvuruları ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası konuşmalarını şöyle sürdürdü;

İŞ KAZALARI

İş kazalarına dair bildiğiniz gibi iş sağlığı ve güvenliği bizim çok önem verdiğimiz bir konu ve bütün çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği konusunda bütün tedbirleri almaya çok büyük bir gayret sarf etmekteyiz. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ILO ve AB standartlarına uygun bir şekilde 2012 senesinde yine AK PARTİ iktidarı döneminde yayınlandı ve dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği müstakil bir kanun olarak ilk defa hükûmetlerimiz döneminde ele alınmış oldu. Kanunla beraber 2’nci mevzuatı da beraberinde getirdik. 36 yönetmelik ve diğer alt düzenleme de hızla hayata geçirildi. Yine, farkındalık çalışmaları; bu, iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak, kültürü oluşturmak açısından çok önemli bir yer tutmakta dolayısıyla farkındalık çalışmalarına da devam ediyoruz.

SEKİZ YILDA ÇALIŞAN SAYIMIZ 3 KAT ARTMIŞ

Biz, hiçbir çalışanımızı kaybetmek istemiyoruz, her can bizim için çok kıymetli. Baktığımız zamanda da 2002 yılından 2020 yılına kadar geçen on sekiz yılda çalışan sayımız 3 kat artmış, iş yeri sayımız ise yaklaşık 2,6 kat artmış. Buna rağmen, yüz binde ölüm sayımız yarı yarıya inmiş iş kazasında. Ama biz istiyoruz ki bu oranları daha da indirebilelim, hiç iş kazası yaşamayalım. Dolayısıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na harfiyen uyulması çok önemli. Bu konuda da denetimlerimizi sıklaştırarak devam ediyoruz. Dolayısıyla, bu konudaki, iş kazalarındaki anlayışımız her zaman olduğu gibi “sıfır tolerans” ilkesiyle denetimlerimizi sürdürebilmek.

İDARİ İZİN DÜZENLEMESİ

Onun dışında, 10 yaş altı özel gereksinimli çocuğu olan kamu çalışanlarına dair, hâlen yürürlükte olan ağustos ayındaki ve kasım ayındaki Cumhurbaşkanlığı genelgeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 60 yaş ve üzeri kamu çalışanları ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunan kamu çalışanlarımıza idari izin verileceği zaten düzenlenmişti. Yine, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının yazısında da kamu çalışanlarımızın hamileliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadar olan süre içerisinde de yine idari izinli sayılmasına karar verilmişti. Bu düzenlemeler dışında her ilin hıfzıssıhha kurulları tarafından, illerde bulunan kamu çalışanlarına idari izin verilmesine dair kararlar alınabiliyor. Örneğin, Ankara ve İstanbul’da on yaş altı çocuğu olanların idari izinli sayılmasına, evden çalışmalarına dair kararlar verildi. Bunun haricinde de bakanlıklarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız kendi iç düzenlemeleriyle bunu yapabilmekteler.

İlgili Makaleler