Gündem

Bakan Selçuk açıkladı: 75 ilde 1 Temmuz’da faaliyetlerine başlayacak!

Türkiye’de normalleşme devam ediyor. Kısıtlama uygulanan her alanda esneklikler getiriliyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 75 ilde bulanan gündüzlü bakım merkezlerinin 1 Temmuz’dan itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağını açıkladı.

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de pek çok alanda kısıtlama uygulandı. Ancak normalleşme adımları ile birlikte kısıtlamalar da kaldırılıyor. Bakan Selçuk, tam veya yarı zamanlı olarak engelli vatandaşlara hizmet sunan gündüzlü bakım merkezlerinin 1 Temmuz’dan itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağını açıkladı.

Açıklamalarında bakım merkezlerinin sayısının 123’e ulaştığını bildiren Bakan Selçuk, “İlk kez, 2018 yılının sonunda uygulamaya koyduğumuz Gündüzlü Bakım Merkezleri sayımız bugün itibariyle 123’e ulaştı. Normalleşme takvimiyle birlikte, gerekli tedbirleri sağlayarak, bu merkezlerimizde engellimize hizmet vermeyi sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Gündüzlü bakım evi faaliyetleri nelerdir?

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, Gündüz Bakım Merkezlerinde engellilerin engel gruplarına cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre oluşturulmuş olan etkinlik salonlarında merkezde görevli usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programlarından faydalandığı belirtildi.

Merkezlerde engellilere, tarımsal rehabilitasyon, iş uğraşı atölyeleri, müzik atölyesi, resim atölyesi çalışmaları ile sportif faaliyetler, tiyatro, müzik, halk oyunları, drama, ebru ve benzeri aktiviteler sunuluyor.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda merkezlerin engellisine bakan ‘adanmış hayatlara bir nefes’ olması amacıyla oluşturulduğu ifade edildi. Güzdüzlü merkezler sayesinde, engellisine evde bakmakta olan ailelerin kendilerine daha çok zaman ayırmalarını sağlayarak rahatlatılması, engellilerin de sosyal hayata daha aktif katılması amaçlanıyor. Bakan Selçuk Gündüz Bakım Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini duyurdu.

İlgili Makaleler