GündemKamu Haberleri

Bakan Selçuk açıkladı: Gelir durumuna bakmadan 300 TL ödeme yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımı uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, 89 bin anneye toplamda 39,4 milyon TL ödeme yapıldığı duyuruldu. Bakan Selçuk konuya ilişkin olarak, “Annelerimize verdiğimiz doğum yardımı da hem annelerimiz hem de ailelerimiz için yürüttüğümüz çalışmalardan biri” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, doğum yardımları uygulaması hakkında açıklama yaptı. Gelir kıstasına bakılmaksızın yeni doğum tüm annelere doğum yardımı yapıldığını ifade eden Bakan Selçuk açıklamalarında, “Doğum yardımı için başvuran annelerin, birinci bebeği için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonrakiler için de 600 lira ödeme gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Ekim ayına ilişkin doğum yardımı uygulaması kapsamında 89 bin annenin hesabına toplamda 39,4 milyon TL yatırdık” ifadelerini kullandı.

İkiz bebek sahibi ailelere aylık 150 TL ödeme

Doğum yardımı uygulamasının başladığından beri 6,1 milyon çocuk için toplamda 2,6 milyar TL ödeme yaptıklarını bildiren Bakan Selçuk, 2019’da başlatılan Çoklu Doğum Yardım Programı ile genişlettiklerini söyledi. Bakan Selçuk, ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere iki yıl süresince çocuk başına aylık 150 lira destek sağladıklarını açıkladı.

Açıklamalarında aileye verdikleri önemi vurgulayan Bakan Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da üzerinde durduğu gibi nesli muhafaza etmenin yolu aile kurumuna sahip çıkmaktan geçiyor. Toplumu korumak da ancak aileyi korumakla mümkündür. Bu anlayışla aile kurumunu güçlendirecek politikalara özel önem veriyor, annelerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Annelerimize verdiğimiz doğum yardımı da hem annelerimiz hem de ailelerimiz için yürüttüğümüz çalışmalardan biri.” dedi.

İlgili Makaleler