Gündem

Bakan Selçuk açıkladı: İŞKUR aracılığı ile günlük 89 TL ödeme yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı yazılı açıklama ile İŞKUR tarafından düzenlenen Mesleki Eğitim Kursları hakkında açıklamada bulundu. Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, kursiyerlere günlük 89,40 TL katkıda bulunduklarını bildirdi.

Türkiye İş Kurumu çeşitli projeler ile vatandaşlara destekte bulunuyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, İŞKUR tarafından düzenlenen Mesleki Eğitim Kursları ile Eylül ayı sonuna kadar 28 bini aşkın kişinin meslek sahibi olduğunu açıkladı.

28 bin vatandaş kurslardan faydalandı

Kurslara katılım gösterenlerin kadın ağırlıklı olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “2002 yılından 2020 yılının Eylül ayına kadar toplam 1,7 milyon aşkın kişiyi meslek sahibi yaptık. Normalleşme Döneminin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1 Haziran’dan Eylül ayı sonuna kadar ise 28 bini aşkın vatandaşımızı kurslardan yararlandırdık” dedi.

Kursiyerlere maddi destek sağlanıyor

Kursiyerlere maddi destek de sağlandığını bildiren Bakan Selçuk açıklamalarında, “Her bir kursiyerimize, eğitime katıldığı gün kadar ödeme yapıyoruz. Bu doğrultuda istihdam garantili kurslarda 40 TL, geleneksel mesleklerde düzenlenen kurslarda 40 TL, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslarda 60 TL, MEGİP kapsamındaki kurslarda ise kişilere 89,40 TL katkıda bulunuyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımızın eğitim süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler