Gündem

Bakan Selçuk açıkladı: Mesleki eğitim kurslarından yararlananların yüzde 77’sinin istihdam edildi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kursları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada eğitime katılan kursiyerlerden yüzde 77’sinin istihdam edildiği bildirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından istihdama katkı için çeşitli projeler uygulanıyor. Bu kapsamda hazırlanan 2015’de başlatılan Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi’ne bir çok vatandaş mesleki eğitim kurslarına giderek katılım sağlıyor. Bu kapsam1da açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, kurslara katılan vatandaşlardan yüzde 77’sinin istihdam edildiğini duyurdu.

8 bin kişiye yakın eğitim verildi

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk, “Bu proje ile Mesleki Eğitim Kurslarının standartlarını daha da yükselterek, sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda özel nitelikte eğitimler geliştirdik. Proje kapsamında ilk olarak İstanbul’da daha sonra Ankara’da bilişim alanında eğitimler verdik.” İfadelerini kullandı.
Kurslarda verilen eğitim içeriğine de değinen Bakan Selçuk, “Yazılım ve Veri tabanı Uzmanlığı, Sistem Ağ Uzmanlığı, Sistem Ağ Uzmanlığı, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Uzmanlığı, Web ve Mobil Programlama, Siber Güvenlik Uzmanlığı, Bulut Bilişim Uzmanlığı mesleklerinde toplam 8 bine yakın kişiye eğitim verdik.” Dedi.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, projeye katılmak isteyenlerin ilgili alanlarda önlisans veya lisan mezunu olması gerektiği belirtildi.

İlgili Makaleler