Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı: Normalleşme Desteğine başvurular e-SGK üzerinden yapılacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işyerlerine ve çalışanlara verilen desteklerin ‘Normalleşme Desteği’ adı altında devam edeceğini açıkladı. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda desteğe başvuru yapacak olan işyerlerinin başvurularını e-SGK üzerinden alınacağını bildirildi.

Corona virüsü salgını sonrasında hükümet tarafından işçiler ve işverenler için çeşitli destek paketleri düzenlendi. Normalleşme döneminde de devam eden destekler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamada bulundu.

İş yerlerinin başvuruları e-SGK üzerinden yapması gerekiyor

Bakan Selçuk tarafından yapılan yazılı açıklamada, “COVID-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verdiğimiz desteği, ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdüreceğiz. Böylece normalleşme desteği ile istihdamı korumaya devam edeceğiz.” İfadeleri kullanıldı. Normalleşme desteğinine işyerlerinin e-SGK üzerinden başvuru yapmaları gerektiğini belirten Bakan Selçuk, “Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama’ ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.” Dedi.

Normal çalışma düzenine geçen desteklerden faydalanabilecekler

Normalleşme desteklerinin açıklamasını yapan Bakan Selçuk, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan özel sektör işyerlerindeki, kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalıların, normal çalışma düzenine geçmesi halinde yararlanabileceklerini söyledi.

İşçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız

Bakan Selçuk konuya ilişkin açıklamasında, “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.” İfadelerini kullandı.

Normalleşme desteğinden faydalanmak isteyenler için de şu bilgilendirmeler yapıldı:

“Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacaktır.Normal çalışma düzenine dönen ve ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme dönemi desteklerini 6 aya kadar uzatma yetkisi bulunuyor.

İlgili Makaleler