GündemKamu Haberleri

Bakan Selçuk duyurdu: İşte engelli ve yaşlılar için yeni tedbir kararları!

Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda kalan yaşlı ve engellilerin Covid-19’dan korunması için yeni tedbir kararları alındı. Tedbir listesinde; yaşlıların yemek listesine özen gösterilmesi ve kargolar dezenfekte edilmesi gibi maddeler de yer aldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlar için yeni Covid-19 tedbirleri alındığını açıkladı. Bakan Selçuk bu kuruluşlara alınan tedbirleri barındıran Koronavirüs Bilgilendirme Rehberi 2’nin gönderildiğini bildirdi. Bakan Selçuk tarafından alınan tedbir kararlarına ilişkin, “Huzurevlerinde kalan büyüklerimizin ve personelimizin sağlığını korumak için kuruluşlarımızda alınması gereken önlemler ve prosedürler hakkında ikinci rehberi hazırladık. Böylece aldığımız tedbirleri bu rehberde topladık” açıklaması yapıldı.

İşte Rehberde yer alan tedbirlerin ayrıntıları:

Çalışanlara test uygulanacak

14 günlük vardiya sistemi kapsamında dışarıdan gelen her personele COVID-19 testi yapılacak. Çalışanlar, “COVID-19 riski yoktur” ibaresinin bulunduğu bir belge ile kuruluşa giriş yapmak ve “Tekrar Kullanılamaz” anlamına gelen “NR” işareti bulunan maskeler kullanacaklar.

Protein ve C vitamini ağırlıklı yemek listesi

Kuruluşlar için hazırlanan yemek listelerine dikkat edilecek. Diyabet hastası olan yaşlılar başta olmak üzere, yemek listeleri düzenlenirken protein ve C vitamini ağırlıklı hazırlanacak. Ekmekler kapalı paketler ile tedarik edilecek, dışarıdan yemek meyve siparişi verilmeyecek

Kargolar dezenfekte edilecek

Sağlığın riske atılmaması için mecburi kargolar ise asgariye indirilecek ve güvenlikte dezenfekte edilerek kuruluşa alınacak.

Kuruluşlardaki yaşlı ve engelli bireyler aileleriyle sık sık görüntülü konuşturulacak.

Kurumda Covid-19 vakasına rastlanması durumunda yaşlı ve engellilerin, korunmaları için Sosyal İzolasyon Odaları oluşturuldu. Yaşlı kabulü yapılmayan ve yeni açılması planlanan kuruluşlar da birer Sosyal İzolasyon Kuruluşu olarak dizayn edildi ve gerektiğinde devreye alınması kararlaştırıldı.

Herhangi bir nedenle hastaneye yatan yaşlı/engelli, taburcu edilmesinden sonra 14 gün boyunca karantinaya alınacak.

Yaşlı ve engelliler tek kişilik odalarda kalacak. Kuruluşlardaki odalar yatak başı mesafesi 2 metre olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Belirli saatlerde yaşlıların ateş, nabız, öksürük şikayeti ve solunum sayısı takipleri yapılmaya devam edilecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler