EkonomiGündem

Bakan Selçuk nakdi destek ödemesi ve işsizlik ödeneği hakkında yeni açıklama yaptı!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle uygulama koyulan nakdi destek ödemesi ve işsizlik ödeneği hakkında Bakan Selçuk açıklamada bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, “Nakdi ücret desteğimiz ve işsizlik ödeneğimiz de devam ediyor. Sosyal koruma kalkanı dediğimiz bu paket sayesinde 40 milyara yakın bir desteği sağlamış olduk.” İfadeleri kullanıldı.

40 MİLYAR DESTEK ÖDEMESİ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) “Ortak Paylaşım Forumu 2020” toplantısında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Salgın sürecinde Sosyal koruma kalkanı paketi ile vatandaşlara 40 milyara yakın bir destek ödemesi yapıldığını söyleyen Bakan Selçuk nakdi destek ve işsizlik ödemeleri hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

Sosyal yardım destek programının 3 aşamadan oluştuğunu, her bir aşamada ekonomik destek sağlandığını dile getiren Bakan Selçuk, ilk etapta 4 milyon haneye 1.000 liralık yardım verildiğini aktardı.

HANELERE 1000 TL YARDIM

Bakan Selçuk hanelere 1000 TL yardım ödemesi ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Düzenli yardımların haricinde ilk aşamada bu şekilde bir can suyu verildi. Daha sonrasında normalde muhtaçlık seviyesinde olmayıp pandemi sebebiyle yardıma ihtiyaçları olanlara yönelik bir program hazırladık. Beyan esaslı gelen başvuruları da kontrol ederek sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızla görüştük. Bu sayede 1,8 milyon haneye 1.000 TL ulaştırmış olduk. Aynı zamanda vakıflarımıza gönderdiğimiz periyodik paylarımız var, onu iki katına çıkardık. Hala da bu sürece devam ediyoruz. Bir ihtiyacı tespit ettiğimiz an 1.000 TL yardıma devam ediyoruz. Diğer yandan, kısa çalışma ödeneğiyle istihdam kaybı yaşanmasın diye destek sağlıyoruz.”

2 MİLYON KİŞİ NORMAL ÇALIŞMA DÜZENİNE GEÇTİ

3,5 milyon kişinin kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını bildiren Bakan Selçuk, 2 milyon kişinin de normal çalışma düzenine geçtiğini açıkladı. Nakdi destek ödemeleri hakkında konuşan Selçuk, “Nakdi ücret desteğimiz ve işsizlik ödeneğimiz de devam ediyor. Sosyal koruma kalkanı dediğimiz bu paket sayesinde 40 milyara yakın bir desteği sağlamış olduk.” İfadelerini kullandı.

Bakan Selçuk açıklamalarında kamuda kadın istihdamına ilişkin de bilgilendirmede bulundu. Son 18 yılda işgücüne katılan kadın sayısında artış gözlemlendiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Kamuda karar alma mekanizmalarında olsun, öğretmenlerin, hakimlerin, mimarların yarıdan fazlası kadın. Milletvekillerimizin yüzde 17’si kadın.” Dedi.

İlgili Makaleler