Gündem

Bakan Selçuk’tan 60 yaş üzeri için açıklama: Kolaylık sağlayacağız!

Corona virüsü salgını ile Türkiye’de eğitim 31 Ağustos tarihinde uzaktan olarak başlayacak. 21 Eylül tarihinde ise yüz yüze eğitime geçilecek. Bu kapsamda yeni dönemde görev alacak 60 yaş üzeri öğretmenler için önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “Kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşın üzerinde olan öğretmenlerimizin hepsi ile ilgili bilgiye sahibiz. Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederek tüm kolaylığı sağlayacağız" ifadeleri kullanıldı.

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de eğitim ile ilgili değişiklikler yapılıyor. Bakan Selçuk yeni dönemde göreve başlayacak olan öğretmenler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “Salgın günlerinde gösterdiğiniz fedakârlıklarla eğitim camiamızın ne denli özverili ve saygıdeğer olduğunu ekseriyetle gösterdiniz. Gece gündüz demeden öğrencilerinizle velilerinizle iletişimde kaldınız. Kiminiz evinde kendi imkânlarıyla bir sınıf oluşturdu, kiminiz ise öğrencisine ihtiyacı olan ders araçlarını kendi elleriyle ulaştırdı. An geldi kendi çocuklarınızın önüne öğrencilerinizin ihtiyaçlarını koydunuz. Meslek liselerimiz, Halk Eğitim Merkezleri’miz ve BİLSEM’ler toplumumuzun acil ihtiyacı olan maske, siperlik, dezenfektan gibi ürünleri üreterek sadece eğitim camiasına değil toplumun bütününe katkı sundu” denildi.

Herkesin HES kodları ile takibi sağlanacak

Öğrenci, öğretmen ve veliler için klavuzlar hazırlandığını dile getiren Bakan Selçuk, Sürecin sağlıklı yönetilebilmesi için öncelikle sizlerin farkındalığının yüksek olması gerekmektedir. Sizlerin sağlığı ise bizim için öncelikli öneme sahiptir. Bu nedenle öğretmenlerimizin mevcut sağlık durumları konusunda detaylı bir rapor hazırladık, kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşın üzerinde olan öğretmenlerimizin hepsi ile ilgili bilgiye sahibiz. Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederek tüm kolaylığı sağlayacağız. Buna ek olarak, sizlerin daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda eğitim verebilmeniz için öğretmenlerimizden öğrencilerimize, servis personelinden temizlik personeline okulla ilgili herkesin HES kodları marifetiyle takibi sağlanacak, herhangi bir risk durumunda Sağlık Bakanlığımızla birlikte çalıştığımız yazılım aracılığıyla okullarımıza bildirim yapılacaktır.” dedi.

İlgili Makaleler