Ekonomi

Bakan Selçuk’tan Gençler ve 50 Yaş Üzeri Vatandaşlar İçin Müjdeli Açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında İstihdam Kalkanı paketi hakkında değerlendirmelerde bulunarak gençleri ve 50 yaş üzerindeki vatandaşları ilgilendiren kolaylık sağlanacağını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk istihdam kalkanı paketi hakkında açıklamalarda bulunarak gençler ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlar için istihdamı kolaylaştıran maddeler olduğunu vurguladı. Bakan Selçuk açıklamalarında corona virüsü salgını kapsamında çalışma hayatının değişip dönüştüğünün net bir şekilde görüldüğünü belirterek bu değişime bağlı olarak farklı çalışma modellerinin tercih edilmeye başlandığını ifade etti.

“TEŞVİKLER SAĞLAYACAĞIZ”

Açıklamalarında gençler ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlara güzel haberler veren Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz, dünyayla kıyasladığında kısmi çalışmada çok geride. Hollanda’da iş gücünün yarısı kısmi çalışmada. İsveç’te iş gücündeki her dört kişiden birisi kısmi çalışmada. Bizde ise oran yüzde 9,9 seviyesinde. AB ortalaması yüzde 18’lerde. İstihdam Kalkanı’nda gençlerin ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddeler olacak. Mevzuat anlamında çok sıkıntımız yok ama farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız.”

DAHA FAZLA VAKİT AYIRABİLECEKLER

Ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıklamalarında kısmi çalışma modeliyle kadınlar ile 50 yaş üzerindekilerin, iş ve aile yaşamı dengesini daha rahat sağlayabileceğini belirtti ve kendileri ile ailelerine daha fazla vakit ayırabileceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler