GündemKamu Haberleri

Bakan Selçuk’tan GSS açıklaması: Herkesi güvenceye aldık!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında yazılı açıklama yaptı. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, “ Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusunun tamamına yakınını sağlık güvencesi kapsamına aldık.” İfadeleri kullanıldı.

Bakan Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında kamuoyuna bilgilendirmede bulundu. Konu hakkında yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk, 2018 -2020/Ağustos döneminde kamu ve özel hastanelere sağlık hizmetleri karşılığında 182,9 milyar liralık ödeme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Türk mucizesi olarak adlandırılabilir

Türkiye nüfusunun tamamına yakınını sağlık güvencesi kapsamına aldıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, “Genel Sağlık Sigortası Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri. Bugün dünyanın en geniş kapsamlı, sürdürülebilir ve erişilebilir sağlık paketini sunan Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, bir ‘Türk mucizesi’ olarak adlandırabileceğimiz bir sistem. Uluslararası anlamda büyük bir başarı örneği olarak nitelendirdiğimiz Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusunun tamamına yakınını sağlık güvencesi kapsamına aldık. Genel sağlık sigortası ile vatandaşlarımızın öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağladık.” Açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk, SGK olarak 2019’da özel hizmet sunucularına 11 milyar lirayı aşkın, kamuya da 58 milyar lira ödeme yaptıklarını bildirdi.

İlgili Makaleler