Ekonomi

Bakan Selçuk’tan Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Açıklamalar: Yeni Model Geliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında işten çıkarma yasağı hakkında değerlendirmelerde bulunarak fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanları korumak için önemli bir unsur olduğunu belirterek bir süre daha uzatmayı düşündüklerini vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk NTV’de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak işten çıkarma yasağının uzatılacağını belirtti. Ayrıca Bakan Selçuk yeni dönem kıdem tazminatı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında kıdem tazminatında karma model geleceğini vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt işten çıkarma yasağının uzatılmasına ilişkin yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“BİR SÜRE DAHA UZATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Fesih kısıtı sayesinde vatandaşların işlerini kaybetmelerini engelledik. İşverenlerin maliyetlerini azaltacak önlemler aldık. Nakdi ücret desteği alan çalışan sayısı 1 milyon 358 bine ulaştı. 1 milyar 700 milyon lira kaynağı çalışanlara aktardık. Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz.

YENİ BİR MODELLE ÇALIŞACAĞIZ

Bu süreçten geçerken ilave istihdam sağlayan işverenlere de ‘ilave istihdam desteği’ adı altında bir destek sunacağız. Çalışanımızın işsiz kalmasını istemiyoruz, bu birinci maddemiz. Çalışanlarımızın normal sürece geçmesi için normalleşme desteği adında yeni bir modelle çalışacağız.

Çalışma Bakanlığı olarak hedefimiz istihdamı korumak. 2019 Ocak ile 2020 Nisan arasında işini kaybeden çalışanlarımızı yeniden kazanmak istiyoruz. Ekonomiye katkı sunmuş insanlarımız var. Bu destekle bu amaca hasıl olacağımıza inanıyoruz.

İYİ BİR TEŞVİK OLACAĞINA İNANIYORUZ

Kayıtdışı istihdamı ne kadar kayıt içine çekebilirsek sosyal güvence açısından o kadar faydalı olacak. Kayıtdışı istihdamda olanı kayıt içine çekmek için teşvik paketi sunduk. İyi bir teşvik olacağına inanıyoruz.”

KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Bunun yanı sıra kıdem tazminatı hakkında da açıklama yapan Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de nüfusumuz yaşlanmakta. Bizim şu anda Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi önemli bir demografik fırsat penceremiz var. 2045’ten sonra da yaşlı nüfusumuz artmaya başlayacak. Emeklilik sistemlerindeki ikinci ve üçüncü basamakta daha etkinleştirmek ve bunları ortaya çıkarmak durumundayız. Tamamlayıcı emeklilik sistemi de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalıştığımız ve 2. ve 3. basamakları etkinleştirmek için ortaya koymak istediğimiz model. Süreçleri müzakere ediyoruz. Müzakerelerimiz devam etmekte. Masada birden çok modeller oluyor. Temel hedef çalışanımızın emekli olduğunda daha iyi gelir seviyesini kazandırmak.”

İlgili Makaleler