Ekonomi

Bakan Selçuk’tan Önemli Asgari Ücret Açıklaması: En Fazla Zammı Yapan İkinci Ülkeyiz

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarında asgari ücret hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında asgari ücrete en fazla zam yapan ikinci ülke olduğumuzu belirtti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarında asgari ücrete en fazla zammı yapan ikinci ülke olduğumuzu belirtti.

EN FAZLA ZAMMI YAPAN İKİNCİ ÜLKEYİZ 

Konu ile ilgili olarak Bakan Selçuk açıklamalarında asgari ücretin satın alma gücü paritesine oranında Avrupa’da 8’inci sıraya yükselen Türkiye’nin aynı zamanda asgari ücreti en fazla artıran ikinci ülke olduğunu ifade etti.

Bakan Selçuk asgari ücretin 2020 yılı için brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak belirlendiklerini hatırlatarak Türkiye’deki asgari ücretin birçok AB üyesi ülkeye göre daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, 2020 itibarıyla uygulanan asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre İspanya, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre karşılaştırmasına baktığımızda AB’ye üye 27 ülke arasında 2015 yılında 15’inci sırada, 2019 yılında 10’uncu sıradayken bu yıl ülkemiz 8’inci sıraya yükselmiş durumda”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir