Eğitim

Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim ve sınavlar hakkında önemli açıklamalar!

Türkiye’de eğitim 31 Ağustos tarihinde uzaktan başlayan okulların 21 Eylül’de yüz yüze açılması açılması planlanıyor. Peki, sınavlar bu sene okullarda mı yapılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de eğitim konusu tartışılmaya devam ediliyor. Bir televizyon programına katılan Bakan Selçuk okulların açılması ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Sınav konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Bu sene öğrencilerimizin, müfredatın tamamından sorumlu olmasını ve ölçme değerlendirme açısından okullarda sınav yapılması konusunu gündeme getiriyoruz. Resmi açıklamayı yakında yapacağız. İlkokulda sınav yok, ortaokullar, liseler için yani mevzuatta sınav muhatabı olan bütün çocuklarımız için sınavlarımızı okullarda yapacağız.” İfadelerini kullandı.

Tüm öğrencileri aynı gün çağıramayız

Sınavların nasıl yapılacağına dair de bilgilendiren Bakan Koca, “Randevulu sistemle sınav yapmak durumundayız. Çünkü tüm öğrencileri aynı gün okula çağıramayız. Diyelim ki 7’nci sınıfların sınavı varsa, onların günü, saati ayrı olabilir, biri sabah biri öğleden sonra gelebilir. Bunları okullar ayarlar. Bunlarla ilgili çerçeve hazır.” açıklamasında bulundu.

Koşullar değişirse sayılar da değişir

Bakan Selçuk yüz yüze eğitimin nasıl olacağına yönelik yaptığı değerlendiremede ise “2 artı 5 gün” sisteminin kullanacağını belirtti. Bakan Selçuk konuya ilişkin açıklamasında, “2 gün okula gidip de 5 gün okula gidilmediğinde o 5 gün ailede, çevrede, servis şöföründe, öğretmende belirtilerin ortaya çıkıp çıkmamasıyla ilgili bir boyuta da sahip. O nedenle şimdilik 2 artı 5 gün ama koşullar değişirse elbette günler de sayılar da değişir.” Dedi.

Bölmezsek sosyal mesafeyi ayarlayamiyoruz

Yüz yüze eğitimin günleri hakkında da konuşan Bakan Selçuk, “Temelde pazartesi-salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu diyelim ki ‘kırmızı, yeşil veya mavi grup’ olur. İkinci grup da mavi grup olarak perşembe-cuma gelsin, çarşamba günü ve hafta sonu bir ara verelim istiyoruz. Niye ikiye bölüyoruz, bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz.” Açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışıldı

Okullarda HES kodunun kullanımına ilişkin açıklamada bulunan Bakan Selçuk, “HES takibiyle herhangi bir pozitif vakanın söz konusu olması halinde, bütün veliler, öğretmenler, servis şöförleri için söylüyorum, zaten anlık olarak bu bilgiyi alıyoruz. Böyle bir sistem kurduk, bugün tamamlandı. İlk defa açıklıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak bir çalışması bu. Bütün velilerimizin takibi konusunda, eğer herhangi bir ailede bir pozitif vaka durumu söz konusu ise o çocuğumuzun bulunduğu sınıfta öğretmenle, çocuklarla ilgili bir tedbir alıyoruz. Yani o sınıfı uzaktan eğitime davet ediyoruz. Çocuğumuzla ilgili bir bilgiyi aldığımız anda özel bir odaya alacağız, anne-babasına, sağlık kurumuna haber vereceğiz. Gereken bir prosedür var o uygulanacak.” Dedi.

İlgili Makaleler