Gündem

Bakan Soylu açıkladı: 2021 yılında herkes bu numarayı arayacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 yılında tüm acil çağrı numaralarının 112'de birleştirileceğini duyurdu. Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamada, "2021 Haziran'da tüm acil çağrı numaralarını 112'de birleştireceğiz" ifadeleri kullanıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD İl Müdürlüğü’nde, İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Burada Türkiye’deki depremlere ilişkin konuşan Bakan Soylu, tüm acil numaraların 112 ‘de birleşeceğini de duyurdu.

Tüm acil numaraları 112’de birleştireceğiz

Bakan Soylu, 112, 110, 155 gibi acil çağrı numaralarını ayrı ayrı ezberlemeye gerek kalmayacağını belirttiği açıklamasında, “2021 Haziran’da tüm acil çağrı numaralarını 112’de birleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek doğru olmaz

Binaların yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Soylu, “Sizlerle ilginç bir araştırma bulgusunu paylaşmak isterim. Depremde Avcılar’da hasar gören 98 binanın yüzde 40’ı 90’lı yıllarda inşa edilmiş. 2011’deki Van depreminde İpekyolu’da ağır hasarlı binaların da yüzde 62’si 90’lı yıllarda yapılan binalar. Elazığ depreminde zarar gören mahallelerde verileri incelenen 47 binanın yüzde 60’ı da aynı binalar. Bu ve benzeri kriterlere göre şehirlerimizin risk raporlarını oluşturmalı ve buradan bize düşen görevleri hızlıca yerine getirebilmeliyiz. Ben lafımı ağzında ezen biri değilim. Arabalarımızı yenilemek için gayret ettiğimiz kadar binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek bu doğru olmaz” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler