Gündem

Bakan Soylu açıkladı: 2021’de deprem tatbikatı yapılacak! Tüm İstanbullular katılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul İl Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı içerisinde tüm İstanbulluların katılacağı bir deprem  tatbikatı yapılacağı bildirildi.

Bu ay sonuna kadar İstanbul’un bir ilçesinde yapılacak

2020’de meydana gelen çok sayıda deprem vatandaşların deprem endişesinin artmasına neden oldu. Bu nedenle hükümetin de deprem çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul İl Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Soylu önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamalarda, “2021 yılı içerisinde tüm İstanbulluların katılacağı bir afet tatbikatı yapılacağı, toplanma alanları ve tahliye üzerine tatbikat gerçekleştireceği, zannediyorum bu ayın sonuna kadar İstanbul’umuzun bir ilçesinde de böyle bir tatbikatı gerçekleştireceğiz” ifadeleri kullanıldı.

İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarından satırbaşları:

Depremde alınacak tedbirler kadar kentsel dönüşümünde çok büyük bir ehemmiyeti var, hatta kırsal dönüşümün. Özellikle Anadolu’nun köylerinde, deprem alanlarındaki köylerde, kırsal dönüşüm her şeyden önemli.

Başarılı bir afet yönetiminin, deprem bilincinin, yüksek acil müdahale imkanların elbette bizi getireceği olumlu bir nokta var. Ama bununda bir üst sınırı var. Elbette ki bu yaptıklarımızın ehemmiyeti var.

Binalarımız yıkıldığı müddetçe diğer tedbirlerle yetinmemiz mümkün değildir. Asıl mesele yıkılmayan binalar yapabilmektir. Bu işin şifresi de anahtarı da kentsel dönüşümdür.

Esenler, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde özellikle kentsel dönüşümle ilgili temeller, yeni adımlar atıldı. Bir taraftan kentsel dönüşüm, bir taraftan afet öncesi, anı ve afet sonrası yapabileceklerimiz anlatan, gerçekleştiren, çabalayan modern bir yönetim ortaya koymaya çalışıyoruz.

Alacağımız tedbirlerin deprem zamanında Allah muhafaza diyorum, her seferinde Allah korusun diyorum, vatandaşımızın en az zarar göreceği, devletin en üst koordinasyonla, en modern yönetimle bu depremden başarılı çıkabileceği bir şekle göre hazırlıyoruz.

Yaptığımız çalışmalardan hem Ankara AFAD Başkanlığı’nda hem Türkiye’deki bütün çalışma gruplarımızda istifade ediyoruz.

İlgili Makaleler