Gündem

Bakan Soylu: İzin almadan yardım topluyorsanız, başka devlet oluşturmak istiyorsunuzdur!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, corona virüsü salgını sarasında vatandaşların mağdur olmaması için yardım kampanyası başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında açıklamalarda bulundu. Soylu açıklamasında, “Vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp 'Ben yardım topluyorum' derseniz başka devlet oluşturmak istiyorsunuzdur" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de artan corona virüsü vakaları sebebiyle pek çok kişi işten çıkarıldı ya da ücretsiz izne ayrıldı. Salgından korunmak için evlerine kapanan ve çalışamadığı için mağdur olacaklara yönelik belediyeler çalışma başlattı. , İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başlattıkları yardım kampanyaları ile vatandaşlara destek olacaklarını açıkladılar. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile Belediyelerin yardım kampanyaları sonlandırıldı ve hesapları bloke edildi.

Yeni bir hükumet oluşturmak istiyorsunuzdur

Yaşananlar üzerine açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Eğer vali izin vermişse yardım toplayabilirsiniz. Devlet izin vermeden, vali izin vermeden siz yardım kampanyası başlatıp hesap numaraları açıklarsanız, yeni bir devlet, yeni bir hükumet oluşturmak istiyorsunuzdur. “ ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’na yarım saat anlattım

Yayınlanan genelge sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüştüğünü bildiren Bakan Soylu, “Bunu bugün beni arayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da yarım saat anlattım. Yine iki tane belediye başkanı, CHP Grup Başkan Vekili sayın Engin Altay’la sayın Seyit Torun’a da bunu izah ettim. Bir belediyenin niçin yardım toplamak için izin alması gerektiğinin kanunla birlikte izah ettim. Ama tabi ki belediye bağış alabilir. Daha yeni Ankara Büyükşehir Belediyesi Bağış aldı. Peki nasıl aldı? Belediyeler iki türlü bağış alabilirler şartlı bağış ve şartsız bağış. Ama bu yardım değildir. Yardım toplama ile bağışı ayırran belediye kanunu vardır. Bu ikisi birbirinden ayrıdır.” açıklamasında bulundu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir