Kamu Haberleri

Bakan Soylu’dan Bekçi Alımı Açıklaması: Büyük Düşüş Görüldü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı 'Kıraç' Tanıtım töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu bekçi alımı hakkında değerlendirmelerde bulundu ve alımların ardından suç oranlarında büyük düşüş görüldüğünü vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı ‘Kıraç’ Tanıtım töreninde önemli açıklamalarda bulunarak bekçi alımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında bekçi alımlarının ardından suç oranlarında büyük düşüş göründüğünü vurguladı.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Konu hakkında Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bir takım zihinler bu ülkede iyi olan her türlü gelişmeye kıskançlıkla bakmaktadır. Türkiye’de güzel olan insanların mutluluğuna katkısı olan ne varsa her ferdimizin başarısıdır. Bekçilerimiz göreve başladıktan sonra mal varlığına yönelik işlenen suçlarda azalış yüzde 38.2’dir. 9 önemli suçtaki aydınlatma oranı 2016-2020 arasındaki kıyaslamada %39.2’den %50’ye yükseldi.

İLLERİMİZE GÖRE SUÇ ORANLARI

Evden hırsızlık Türkiye günlük ortalaması bekçilerimizin sahaya çıktığı tarihte 281’di. Bugün günlük ortalama 281’den 121’e düştü. Ankara’da sayı 31’den 2’ye düştü. Koskocaman Ankara’da günde 2 hırsızlık oluyor.

İstanbul’da 79’dan 23’e , İzmir’de ise 20’den 5’e düştü. Diğer tüm asayiş başlıklarında rakamların seyri değişti. 2018 Ağustos ayından bugüne kadar bu milis diye nitelendirdikleri bekçilerimiz 4 bin 862 hırsızlık olayına müdahale etmiş , aranan 73 bin 753 şahıs hakkında işlem yapmışlardır. 1219 kayıp çocuğu bulup ailelerine teslim etmişlerdir. Daha bir çok rakam var…

Neresinden bakarsanız bakın, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği uygulamasının yeniden canlandırılması çok olumlu bir tablo doğurmuştur. Saha sonuçlarına yansımıştır”

İlgili Makaleler