Ekonomi

Bakan Varank açıkladı! Genç girişimcilere 200 Bin TL hibe verilecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, genç girişimcilere 200 Bin TL'ye kadar hibe verileceğini açıkladı. Ayrıca İŞKUR'da kendi işini kurmak isteyenlere ayrıca hibe desteği vermektedir.Peki hibe desteği başvuruları ne zaman? işte ayrıntılar...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, genç girişimcilere 200 bin liraya kadar hibe desteği müjdesi verdi! ”200 bin liraya kadar hibe vereceğiz” diyen Varank, başruların 28 Şubatta sona ereceğğini bildirdi.

Bakan Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı’yla ilgili müjdeyi de verdi. 2020’nin yeni çağrısı için başvuruların 28 Şubat 2020’de sona ereceğini belirten Varank, 200 bin liraya kadar hibe verileceğini söyledi.

KİMLERE 200 BİN TL HİBE VERİLECEK?

Bakan Varank Malatyalı İş Adamları Derneği’ndeki konuşmasında, “TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla, nitelikli girişimciliği özendirip, yüksek teknolojili ürünleri geliştirebilen başlangıç firmalarını ekonomiye kazandırıyoruz. Bakın bu programın başvuruları 28 Şubat’a kadar devam edecek. Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor” ifadelerini kullandı.

Devletten sadece genç girişimlere değil aynı zamanda İŞKUR aracılığı ile engelli ve eski hükümlülerede, iş kurmaları için ayrıca hibe desteği verilmektedir.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN ENGELLİLER

Engelli kişilerin Kurumumuz internet sitesinin duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları ve engellilerin üretime katkıda bulunarak öncelikle kendi geçimlerini sağlamak sonra da yeni istihdamlara aracılık etmelerini temin etmek amacıyla Komisyona sunacakları projelerde;

1) Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 3.000 TL.

2) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11.000 TL.

3) Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ara madde, sarf malzeme, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 36.000 TL destek sağlanmaktadır.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN ESKİ HÜKÜMLÜLER

Bir iş yeri kurarak geçimini sağlamak isteyen eski hükümlüler; Kurumumuz internet sitesinin duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları projelerini Denetimli Serbestlik veya Koruma Kurulları üzerinden Komisyona sunmaları ve projelerinin kabul edilmesi halinde uygun görülen projelere vergiler dâhil en fazla brüt asgari ücretin 15 katı tutarında “kuruluş desteği” sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir