Ekonomi

Bakan Varank açıkladı: Öğrencilere 4 bin 500 TL veriliyor! 3 yıl istihdam sağlanıyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, nitelikli iş gücünün sanayine entegre olmasını amaçlayan Sanayi Doktora Programı sonuçlarının bugün açıklandığını duyurdu. Bakan Varak bu kapsamda yetiştirilecek öğrencilere 4 bin 500 lira burs verileceğini ve aynı zamanda 3 yıl boyunca istihdam desteği sağlanacağını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Koordinasyon Toplantısı katılarak öneml, açıklamalarda bulundu. Nitelikli iş gücünün sanayine entegre olmasını amaçlayan Sanayi Doktora Programı sonuçlarının bugün açıklandığını duyuran Varank, proje kapsamında yetiştirilecek 645 doktora öğrencisine 4.500 TL burs ve 3 yıl istihdam olanağı sağlandığını açıkladı.

Sektörden yapıcı geri dönüşler alındı

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamalarda, “Nitelikli iş gücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan Sanayi Doktora Programı sonuçları bugün itibari ile belli oldu.47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz. Böylece sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek. Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4.500 lira burs desteği sağlıyoruz. Ayrıca mezuniyetlerini takiben 3 yıl boyunca istihdam desteği de sunuyoruz. Biz bu programı ilk defa geçen sene başlatmıştık. Sektörden çok yapıcı geri dönüşler aldık. Programın başarısı kulaktan kulağa çok hızlı yayıldı. Nitekim bu sene; geçen seneye göre üniversite sayısı da, firma sayısı da, öğrenci sayısı da arttı. Teknopark firmalarımız da bu programdan yararlanabiliyorlar. Sanayi-Doktora Programı, getirdiği vizyoner yaklaşımla sanayideki yapısal dönüşümde kritik bir rol oynayacak. Tüm bu çabalarımızın meyvesini inşallah en iyi şekilde alacağız. Ben bu dileklerle her birinize katılımınız için teşekkür ediyor ve toplantımızın hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum.” İfadeleri kullanıldı.

Sanayi Doktora Programı

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri kapsamında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite – sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi, sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve üniversite/araştırma altyapısı – sanayi işbirliğinin geliştirilmesidir. Bu program ile; Doktora öğrencilerine burs, proje yöneticisi ve akademik tez danışmanlarına Proje Teşvik İkramiyesi, özel sektör kuruluş/kuruluşlarına istihdam desteği sağlanmaktadır

İlgili Makaleler