EkonomiGündem

Bakan Varank’tan Flaş Açıklama: 6 Bin Liraya Kadar Ödeme Yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açılamalarında corona virüsü aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Varank açıklamalarında bu konudaki Ar Ge çalışmalarında görev alacak olan araştırmacılara burs vereceklerini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank corona virüsüne karşı mücadele etmek için başlatılan aşı çalışmaları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarını gerçekleştirdi. Bakan Varank burada yaptığı açıklamalarında corona virüs ile mücadele için Türkiye’de başlatılan aşı ve ilaç geliştirme dahil Ar-Ge projelerinde çalışmak isteyenler için TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nı başlattıklarını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Bakan Varank açıklamalarında “Koronavirüse odaklanan başta aşı ve ilaç geliştirme olmak üzere kamu destekli Ar-Ge projelerinde görev alacak araştırmacılara burs vereceğiz. Bu mücadelede bize omuz verecek lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıları destekleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“DESTEK VERİLECEK”

“Koronavirüs tehdidi daha Çin sınırlarındayken, aşı ve ilaç konularında çalışan bilim insanlarımızla bir araya gelerek kabiliyetleri tek bir amaca yönlendirmek istedik.

Bu kapsamda TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü koordinatörlüğünde aşı ve ilaç geliştirme alanlarında 15 projeyi başlattık. Geçtiğimiz hafta sanal ortamda düzenlediğimiz konferansta, bu projelerin detayları kamuoyuyla ve akademi dünyasıyla paylaşıldı.

Konferansı 130 bine yakın kişi takip etti. Staj programını başlatacağımızın müjdesini hemen canlı yayında verdik. TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal ve ekibi, staj programının detaylarını çok kısa sürede hazırladılar.

Bu programla, Covid-19’un teşhis ve tedavisine yönelik araştırma projelerinde görev almak isteyen lisans, tezli yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıları desteklemeyi amaçlıyoruz”

6 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VERİLECEK

Destek ödemeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Mustafa Varank “Lisans öğrencilerine 750, yüksek lisans öğrencilerine 3 bin, doktora öğrencilerine 4 bin 500, doktora sonrası araştırmacılara da 6 bin liraya kadar aylık burs vereceğiz. Bilimsel çalışmalarda bize omuz verecek yol arkadaşları arıyoruz. Bilim insanlarımızın bu dönem hayati önemdeki projelerinde görev almak isteyen araştırmacıların açtığımız çağrıya başvurularını bekliyoruz. Böylelikle koronavirüs tehdidine karşı başlatılan Ar-Ge projelerine nitelikli insan kaynağı kazandırabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir