Ekonomi

Bakandan Bekleniyordu; O İsim Açıkladı: “Asgari Ücret Ara Zam İle 5.950 TL!” Emekli, Memur Zammı; Hepsi O Açıklamayla Ortaya Çıktı!

Bir süredir beklenen SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklileri ile memur ve memur emeklilerinin alacağı zammın yüzdesinin belli olmasına sayılı günler kala, Ankara kulisleri de hareketlendi. Emekliler ile memurların yanı sıra asgari ücretli çalışanların da zam alıp almayacağına ilişkin gelişmeler yaşanmaya devam ederken Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem, beklenen müjdeyi verdi.

Ankara’da yaşanan sıcak gelişmeleri aktaran gazeteci Faruk Erdem, bir süredir beklenen asgari ücret ara zammına yeşil ışık yakan bir açıklamada bulundu. Gerçekleştirdiği açıklamada memurların beklediği ek iyileştirme için de tarih veren Faruk Erdem, elde olan veriler ışığında SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklilerinin alacağı en düşük maaşı da duyurdu.

Asgari Ücrette Ara Zamma Sıcak Bakılmıştı

Yasal düzenlemeler gereği yılda sadece bir kez zam alan asgari ücrete zam ile ilgili günden güne yükselen enflasyon sonrasında Ak Parti kurmayları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yasal değişikliğin mümkün olduğu yönünde sinyaller gelmişti. Son Kabine Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamaları toplumun pek çok kesimi tarafından asgari ücrete ara zam sinyali olarak yorumlanmıştı. Ancak, asgari ücrete ara zam verilip verilmeyeceğine ilişkin herhangi bir resmi açıklama gelmedi.

Bu Kez Zam Sinyali Gazeteci Faruk Erdem’den Geldi

Siyasilerin ardından asgari ücrete ara zam sinyali veren Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem, asgari ücretin gerekli düzenlemelerin ardından 5 bin 950 TL’ye çıkabileceğini açıkladı. Emekliler için en düşük maaş baremini de açıklayan Faruk Erdem, aynı zamanda beklenen memur refah payına ilişkin de tarih verdi. Gazeteci Faruk Erdem’in sosyal medya hesabından paylaştığı konuyla ilgili açıklamasında; “Asgari ücret ara zam ile 5950 TL olabilir. Emekli en düşük maaş 2.500 TL’den 3500 ile 4.000 TL arasına çekilebilecek. Enflasyon oranının yüzde 40 çıkması ile 6 aylık enflasyon oranının yüzde 50’ye çıkartılarak zam yapılması. (Emeklilerin zam oranı yüzde 50’ye tamamlanması.) Kamu çalışanları için enflasyon ve refah payı gündeme gelecek. Bu kararların alınması için Haziran ayı enflasyonu beklenecek” ifadeleri yer aldı.

İlgili Makaleler