Gündem

Bakanlık 81 il Valiliğine Genelge Gönderdi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelge ile. evde izolasyona tabi tutulan Covid 19 tanılı vatandaşların evde izolasyon kurallarına uymaları için alınacak tedbirler belirtildi.

Türkiye’de artan vakalar nedeniyle corona virisü önlemleri de arttırılmaya başlandı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelge ile Covid-19 temaslı ve evde izolasyona alınan kişilerin izolasyon kurallarına uymaları için alınacak önlemler sıralandı.

Söz konusu genelgeye göre; Alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanması amacıyla İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

Her türlü tedbir alınarak izolasyon koşullarına uymaları sağlanacak

Mahalle Denetim Ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri, okul müdürleri, öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yönetici temsilcileri yer alacak.

Test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak sağlanacak.

Bilgisi olmasına rağmen evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal edenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

İlgili Makaleler