Kamu Haberleri

Bakanlık açıkladı: Kamu personeline tek kullanımlık kumanya verilecek!

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrasında normalleşme dönemine geçildi. Salgın henüz bitmediği için iş hayatında tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kamuda alınması gereken tedbirleri açıkladı. Bakanlık bundan sonra kamu personellerine tek kullanımlık kumanya verileceğini duyurdu.

İlk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü nedeniyle Türkiye’de pek çok önlem alındı. Normalleşme döneminde bu önlemler esnetilse ve kısıtlamalar kaldırılsa da, hala salgın bitmediği için yeni önlemler alınmaya da devam ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kamu personellerin normalleşme döneminde uyması gereken kuralları açıkladı. Servis kullanımı ve yemekhane düzeni için tedbirler duyuruldu. Açıklanan kurallara göre; artık yemekhane girişlerinde uygun zemin işaretlemeleri yardımıyla sosyal mesafe korunacak. Tek kullanımlık ürünlerle kumanya verilecek. Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makinaları kullanılmayacak.

İşte Bakanlık tarafından açıklanan diğer tedbirler:

Servis araçları ile hizmete mahsus tüm araçların taşıma kapasitesi sosyal mesafe kuralları gözetilerek belirlenecek.

Araçlarda el antiseptiği ve tek kullanımlık maske bulundurulacak.

Olası yığılmaların önüne geçilmesi için servis hareket saatleri yeniden belirlenecek.

İş yerlerine girişlerde tüm çalışanların temassız ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları kontrol edilecek. Geçiş kontrol sistemi bulunan işyerlerinde bulaşma riskine karşı temassız sistemler kullanılacak.

Sık temas edilen eşyalar dezefekte edilecek

Sosyal mesafeyi sağlamaya dönük kurum girişlerinde geçiş işaretlemeleri yapılacak.

Bina girişleri ile asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panolarına yeni tip koronavirüs salgınından korunma yöntemlerine ilişkin güncel bilgiler paylaşılacak.

Ofisler ve toplantı odaları ile tuvaletler, asansör, merdiven trabzanları, kapı kolları ve elle sık temas edilen çalışma ortamındaki ekranlı araçlar ile bilgisayar klavyeleri, fare ve telefon gibi ekipmanlar dezenfekte edilecek.
Tüm personel maske kullanacak

Ofisler sık aralıklarla doğal yollarla havalandırılacak. Havalandırma sistemleri yeniden gözden geçirilecek.
Toplantı, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi veya telekonferans görüşmesi yoluyla yapılacak.

Sosyal mesafenin sağlanamadığı ofis ortamlarında çalışanlar için yeniden düzenlemeye gidilecek. Tüm personel çalışma müddetince maske kullanacak.

Yemekhanelerde yeni dönemde düzenlemeye gidilecek. Daha az sayıda kişinin bir arada bulunmasını sağlayacak şekilde yemek saatleri ve masa düzeni ayarlanacak.

İlgili Makaleler