Ekonomi

Bakanlık Başvuru Yapan Herkese 5 Bin Lira Yardım Veriyor

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok önemli destekler veriliyor. Bakanlık tarafından Eşya Yardım Parası ödemesi yapılıyor ve bu yardımdan faydalanabilmek için bazı şartlara haiz olmak ve başvuru yapmak gerekiyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için bazı destekler veriliyor. Bakanlık tarafından ev eşyası yardımı ödemesi yapılırken bunun için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Şartları sağlayan ve başvuru yapan vatandaşlar başvurularının kabul edilmesi durumunda 5 bin lira ödeme yapılmaktadır. Bu yardım için başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılıyor.

Vatandaşların sağlık ihtiyaçlarını, barınma ihtiyaçlarını, temel gıda ihtiyaçlarını yardım ve destek ödemeleri ile karşılayan devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaya devam ediliyor. Bakanlık tarafından sunulan barınma yardımları 4 ayrı kola ayrılıyor. Bunlar ise “betonarme ev yardım desteği, prefabrik ev yardım desteği, ev bakım onarım tadilat desteği, eşya yardım parası” şeklinde belirtilmektedir.

Sağlıksız derecede kötü olan evlerde yaşayan vatandaşlara eşya yardım parası verilir. Eşine yardım parası sadece maddi durumu kötü olan vatandaşlara ödenir.

BAŞVURU VE ŞARTLARIN DETAYLARI

Bu yardım için en önemli koşul ise hane gelirinin uygun olmasıdır. Aylık hane geliri belirlenen seviyenin altında olan vatandaşlar bu yardım için başvuru yapabiliyor. Bu doğrultuda kişi başına düşen hale geliriz asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. Gerekli koşulları sağlayan kişiler eşya yardım parası almak için başvuru yapabilir ve hak kazandığı takdirde eşya yardım ödemesini alabilirler.

Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen giderek yazılı bir şekilde başvuru yapacaklardır.

İlgili Makaleler