Gündem

Bakanlık Duyurdu: 1 Temmuz’da O Kısıtlama da Kalkıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk normalleşme adımları hakkında açıklamalarda bulunarak resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde 15 Haziran'dan itibaren ilk normalleşme adımlarının atılacağını ifade ederek 1 Temmuz'dan itibaren de gündüz yaşam merkezlerinin açılacağını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarında resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde 15 Haziran’dan itibaren ilk normalleşme adımlarının atılacağını belirtti. Bununla birlikte Bakan Selçuk açıklamalarında 1 Temmuz’dan itibaren de gündüz yaşam merkezlerinin açılacağını bildirdi.

Açıklamalarında tedbirlerin kuruluşlarda titizlikle uygulanmasının sağlandığını belirten Bakan Selçuk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kademeli normalleşme adımları ve Covid-19 vaka görülme seyri dikkate alınarak huzurevleri ile engelli bakım kuruluşlarında normalleşme adımlarını başlatma kararı aldıklarını vurguladı.

1 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Konu ile ilgili olarak Bakan Selçuk açıklamalarında kuruluşlarda Temmuz ayından itibaren de normalleşmeye yönelik yeni adımların atılacağını belirterek acil bakım ihtiyacı olduğu tespit edilen ve sıraya alınan engelli ve yaşlıların tertip ve nakil işlemlerinin 1 Temmuz’dan itibaren başlayacağını ifade etti.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Resmi ve özel bakım merkezleri tarafından engelli vatandaşlarımıza ikametgahlarında sunulan evde bakıma destek hizmetlerinin uygulanmasına da 1 Temmuz itibarıyla yeniden başlanacak. Resmi ve özel tüm kuruluşlarımızda uygulanan 14 günlük sabit vardiya sistemine 1 Temmuz’a kadar devam edilecek.

Engelli ve yaşlılarımızın bakım kuruluşlarına yerleştirilme taleplerine ilişkin hane ziyaretlerini ve sosyal inceleme işlemlerini 1 Temmuz’dan itibaren başlatıyoruz. Bu tarih itibarıyla müstakil binası olan resmi, özel ve belediyelere ait gündüz yaşam merkezleri, dezenfekte edilip, kişi başı en az 2 metrekare alan kalacak şekilde etkinlikler planlanarak hizmete açılabilecek.”

İlgili Makaleler