Ekonomi

Bakanlık Duyurdu: O Paralar Vatandaşlara İade Edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velilere önemli bir haber verildi. Bu doğrultuda özel eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşmesinden sonra velilerin merakla beklediği açıklama yapıldı ve para iadesi yapılacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yapılan KDV indiriminin öğrenci velisi veya kursiyerlere iade edilmesi gerektiğini duyurdu. Bakanlık tarafından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü üzerinden İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir yazı gönderildi ve yazıda yüzde 8 Katma Değer Vergisi (KDV) oranına tabi eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Söz konusu yazıda özel okullar da dahil, özel öğretim kurumlarının, eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV’de yapılan indirimi, öğrenci velisi veya kursiyerlere iade edilmesi konusunda uyarı yapılarak Cumhurbaşkanı Kararı ile üniversiteler, yüksekokullar ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel okullar da dahil, eğitim kurumlarında, 1 Eylül 2020 ila 30 Haziran 2021 arasında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için vergi oranının yüzde 1 olarak uygulanacağı belirtildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Söz konusu yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan bu değişikliğin gereği olarak ilgili kanun kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarının sözü edilen tarihler arasında verecekleri eğitim ve öğretim hizmetinin karşılığı olarak belirledikleri öğrenim ücretlerine katma değer vergisi oranını yüzde 1 olarak yansıtmaları, 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021’de (bu tarihler dahil) verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için öğrenim ücretini önceden alan kurumların ise KDV farkını öğrenci velisine veya kursiyere iade edilmesi gerekmektedir”

Yapılan bu değişikliğin gereği olarak ilgili kanun kapsaYazıda, KDV oranında para iadesini yapmayanlara da Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7. maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Bu konuda faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarının uyarıldığı belirtildi.

İlgili Makaleler