EkonomiGündem

Bakanlık Müjdeyi Duyurdu: Tüm Gıda Fiyatları Düşecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çok önemli açıklamalarda bulunarak tüm gıda fiyatlarının düşeceğini ifade etti. Ayrıca Bakan Pakdemirli ekmek satışındaki yeni dönemi belirtti ve aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli CNN Türk’te canlı yayına katıldı ve çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamalarında tüm gıda fiyatlarında düşüş olacağını ifade ederek ekmek satışlarındaki yeni dönemi ve aşı çalışmalarının detaylarını belirtti.

Bakan Pakdemirli açıklamalarında önce iç pazarın taleplerinin karşılanacağını sonra ihracatın olacağını belirterek gıda fiyatlarında gerileme olacağını ifade etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları şöyle oldu:

Makarna üreticilerimiz üretimde sıkıntı yaşamıyor, ihracata dahi devam ediyoruz.

Gıda fiyatlarında gerileme olacaktır. Türkiye’nin gıda problemi kısa, orta ve uzun vadede olmayacak.

LİMON İHRACATI

Gıda üretim ve fiyatları sürekli izleniyor. Ürün takiplerini yapıyoruz. Örneğin limonda bunu yaptık İhracatı izne bağladık. Bizim kararımızdan sonra yurtiçinde fiyatlar düştü, Rusya’da halden bana görüntü gönderdiler limon 4 dolara çıkmış.

Bu dönemde önce can sonra canan. Önce iç pazarın talepleri uygun fiyatla karşılanacak sonra ihracat. Üretim yüzde 100 devam ediyor. Bu dönemde yeni bir gıda enflasyonunun anlamı yok.

HAZİNE ARAZİLERİ

Bu dönemde işsiz kalanları üretime davet ediyoruz. Dün imzalar atıldı. Hazine arazilerinin bir kısmını bedelsiz olarak Tarım Bakanlığı’na aldık. Tarım ve Gıda ölmeyecek iki sektördür. Hazine arazilerinde hububat alanında değerlendirebilir.

UYGUN FİYATA BALIK SATIŞI

Çipura ve levrek, 3-4-5 Nisan’da kampanyaya katılan tüm marketlerde ve seçkin balıkçılarda uygun fiyata satılacak.

EKMEK SATIŞLARI İÇİN YENİ DÖNEM

Pazar ve açık yerlerde ekmek satışı yasaklandı. Aksi durumlarda Gıda WhatsApp ihbar hattı devrede. Vatandaşlar aklına takılanları sorabilirler ve ihbarda bulunabilir. Numarası 0501 174 0 174.

ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Üreticiyi asla mağdur etmeyeceğiz. Ürünü tarlada bırakmayacağız gerekirse hepsini biz alırız. Borçlarla ilgili bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. İmkanlar çerçevesinde üreticilerimiz için her şeyi yaparız.

AŞI AÇIKLAMASI

Başta Pendik Enstitüsü olmak üzere çalışıyoruz. Kuş gribi hastalıklarını yenmiş bir ülkeyiz bunu da bu teşkilat ile yaptık. Hem aşı hem serum üzerinde yapılacak olan çalışmalarda bizim teşkilatımız son derece iddialı. Çalışmalara başladık, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Eminim ki yakın zamanda önemli gelişmeler kaydedeceğiz.

Elektrikli traktör çok yakın zamanda üretim hattından çıkacak. Üretim hatları kuruluyor. Üreticimiz var. TİGEM olarak da 35 tane sipariş verdik, bunları alıp kullanacağız.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir