Ekonomi

Bakanlık Müjdeyi Verdi: O Kişilere Aylık 4 Bin 500 Lira Ödeme Yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank açıklamalarında 4 bin 500 lira ödeme yapılacağını ifade ederek kimlerin bu burs ödemesinden yararlanabileceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulunarak öğrencilere çeşitli müjdeler verdi. Bakan Varank açıklamalarında projelere yapılan başvuru kapsamında öğrencilere 4 bin 500 lira burs verileceğini belirtti. Peki kimler bu burs ödemesinden yararlanabilecek?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, video konferansla katıldığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank yaptığı açıklamalarında Sanayi-Doktora programı sonuçlarının da açıklandığını söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

BAKAN VARANK’IN AÇIKLAMALARI

“47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz. Sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek. Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4 bin 500 lira burs desteği sağlıyoruz. Mezuniyetlerini takiben 3 yıl boyunca istihdam desteği de sunuyoruz. Programı ilk defa geçen sene başlatmıştık.

Sektörden çok yapıcı geri dönüşler aldık. Bu sene, geçen seneye göre üniversite sayısı da firma sayısı da öğrenci sayısı da arttı. Teknopark firmalarımız da programdan yararlanabiliyor. Program, getirdiği vizyoner yaklaşımla sanayideki yapısal dönüşümde kritik bir rol oynayacak.”

BAŞVURU DETAYLARI

TÜBİTAK tarafından yapılan burs başvurusu için bursiyerde aranan şartlar kapsamında doktora eğitimlerine yeni başlayan öğrenciler, halen doktorasına devam eden ve tez konusu belirlenmemiş olan öğrenciler, herhangi bir yerde çalışmayanlar, sanayi kuruluşunda çalışan doktoralı personeller yer alıyor.

Bunun yanı sıra yurt içinde doktora eğitimi veren devlet veya vakıf yükseköğretim kurumları, 6550 sayılı kanun kapsamında yeterlik almış araştırma altyapıları ve özel sektör kuruluşlarının işbirliği ile 5746 sayılı kanun kapsamındaki Ar-Ge/tasarım merkezleri ve teknoparklar bünyesindeki sermaye şirketleri ile özel sektör kuruluşları bu proje için başvuru yapabiliyor.

AYLIK 4 BİN 500 LİRA BURS

Bu program kapsamına giren doktora öğrencilerine ise en fazla 5 yıl süre için aylık 4 bin 500 lira burs verilecek ve doktora öğrencisine istihdam desteği sağlanacak.

İlgili Makaleler