Gündem

Bakanlık’tan Vatandaşa Önemli Duyuru: Bu Mesaja Asla İnanmayın!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşlara önemli duyuru yapıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre kendilerini işadamı veya yatırımcı gibi gösteren bazı dolandırıcılar sahte banka swift mesajları ile dolandırmaya çalıştıkları belirterek vatandaşları bu tür mesajlara karşı dikkatli olmaları gerektiği hakkında önemle duyurdu. Söz konusu kişilerin muhataplarına karşı inandırıcılığı sağlamak için yurt dışından Türkiye’ye transfer edilecek bir paranın bulunduğu veya sözde paranın Türkiye’de yatırım amacıyla değerlendirilmek istediklerini bu şekilde dolandırdıklarını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Açıklaması

Mali Suçları Araştırma Kurulu açıklamasında; “Araştırmada, kimi durumlarda, vatandaşlarımıza ait şirket hisselerinin, gayrimenkullerin ve/veya menkullerinin sahte belgeler kullanılarak devir alınmaya çalışıldığı veya ülkemizde yerli yatırımcılar ile ortak ticari faaliyette bulunulacağının vadedildiği, dolandırıcıların, yabancı kişilere ilişkin pasaport fotokopilerini sahte swiftlerle birlikte dolaşıma soktuğu, sözde transfer edilen tutarın MASAK tarafından bloke edildiğine ilişkin ülkemiz bankaları tarafından oluşturulmuş görünümü verilen ve içeriğinde banka hesap bilgilerinin bulunduğu evrakların düzenlendiği saptanmıştır. Yapılan analizlerde ayrıca, sahte belge üretilmek suretiyle oluşturulan sözde bloke yazılarında ‘MASAK tarafından söz konusu paraya ilişkin olarak inceleme devam etmektedir’ veya söz konusu paranın MASAK tarafından ‘onay verildikten sonra banka tarafından alıcısına verileceği’ gibi gerçeğe aykırı ifadelere yer verildiği anlaşıldı.”

” Hususları tespit edilmiş olup konuyla ilgili olarak Başkanlığımızca suç duyurusunda da bulunulmuştur. Vatandaşlarımızın bu tip dolandırıcılık fiillerine itibar etmemeleri, olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi bakımından son derece önem arz etmektedir.” ifadelerinde bulunuldu.

 

İlgili Makaleler