Genel

Bakım merkezleri ile ilgili flaş değişiklik: 2021 yılına kadar kaldırıldı!

21 Ekim tarihli Resmi Gazete’de “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgını Kaynaklı Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle; Bakım Merkezlerinde Bakım Hizmeti Sunulabilmesi ve Hizmet Alımıyla Bakım Hizmeti Sunulabilmesi İçin Bazı Şartların 17/4/2021 Tarihine Kadar Aranmaması Hakkında Karar” yayımlandı. Karara göre, bakım merkezlerinde bakım hizmeti sunulabilmesi için aranan gelir ölçütü ve ağır engellilik şartları pandemi nedeniyle 2021’in Nisan ayına kadar kaldırıldı.

Bugün tarihli Resmi Gazete’de bakım merkezlerini ilgilendiren önemli bir karar yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karara göre, bakım merkezlerinden hizmet alabilmek için aranan şartlar corona virüsü salgını gerekçe gösterilerek değiştirildi. Buna göre, bakım merkezlerinde bakım hizmeti sunulabilmesi için aranan gelir ölçütü ve ağır engellilik şartları, 2021 yılı Nisan ayına kadar kaldırıldı.
Yapılan değişiklik ile beraber vatandaşlar, 17 Nisan 2021 tarihine kadar gelir ölçütü ve ağır engellilik şartları aranmadan bakım merkezlerinden faydalanabilecekler.

Resmi Gazete’de yar alan karar şu ifadeler ile yayımlandı:

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgını kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle;

a) Bakım merkezlerinde bakım hizmeti sunulabilmesi için 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gelir ölçütü ve ağır engellilik şartlarının,

b) Hizmet alımıyla bakım hizmeti sunulabilmesi için aynı Kanunun ek 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan gelir ölçütü şartının bu Kararın yayımlandığı tarihten itibaren 17/4/2021 tarihine kadar aranmamasına, mezkur Kanunun geçici 18 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

İlgili Makaleler