Gündem

Balıkesir’de Yaşanan Depremler Sonrası Kritik Uyarı Geldi! 7.2 Büyüklüğünde Deprem Olabilir!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir’de meydana gelen depremler sonrasında çok kritik açıklamalarda bulundu. Bölgede yer alan fay hatlarının ve buna bağlı parçaların 7.2 büyüklüğüne kadar deprem üretebilecek kapasitede olduklarını dile getirdi.

Balıkesir’de 4.7 ve 4.1 büyüklüğünde meydana gelen depremler hakkında değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaşanan bu depremlerin peşinden 50’den fazla artçı depremin yaşandığını söyledi.

Deprem Fırtınasında 50’den Fazla Sarsıntı Yaşandı

Gece yarısından sonra başlayan depremler bir fırtına gibi peşi sıra gerçekleşti ve 50’den fazla sayıda sarsıntıya sebep oldu. Havran- Balıkesir fay hattında gerçekleşen depremler, Balıkesir’in kuzey bölgelerinde yoğunluk gösterdi. Peşpeşe yaşanan bu yer sarsıntılarının en büyüklerinin Richter Ölçeği ile 4.7 ve 4.1 şiddetinde meydana geldiği ifade edildi.

7.2 Şiddetinde Deprem Olabilir!

Balıkesir’de meydana gelen depremler hakkında yorumlar yapan Prof. Dr. Sözbilir, yaşanan bu deprem fırtınasının Havran- Balıkesir fay hattı üzerinde gerçekleştiğini ve en çok Ovacık bölgesinde yoğunluk gösterdiğini ifade etti.

Fay hatlarının mekanizmasının yanal doğrultulu ve atmalı olduğunu söyleyen uzman isim, bu bölgedeki fay hattının uzun süreden beri aktif hale geçmediğini söyledi. Fay hattında yer alan bazı fay parçalarının Richter ölçeği ile 7.2 şiddetinde depremlere sebep olabilecek potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Yaşanması Muhtemel Zararlar İçin Önlemler Alınmalı

Fay hattının uzun süreden beri sessiz olmasına karşılık 7.2 şiddetinde deprem yaşanabileceğinin altını çizen Sözbilir, zararların azaltılması adına önlemler almaya davet etti.

Öncelikle aktif durumdaki fay parçalarının saptanması ve imar planlarına acilen dahil edilmelerini söyleyen Sözbilir, depreme dayanıksız yapıların acilen tespit edilmesi gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler