Genel

Bankacılık ücretlerine düzenleme! EFT ve komisyon ücretleri düşürüldü

Bankacılık düzenleme ve denetleme Kurumu (BBDK) ve Merkez Bankası, müşterinin cebini rahatlatacak yeni bir düzenleme kararı aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) finansal tüketicilerden, Merkez Bankası da ticari müşterilerden bankaların alabileceği ücret ve komisyonları yeniden düzenledi. Banka ücreti ve komisyon oranlarını azaltarak EFT ücretlerini düşürdü. Toplamda sadece 26 kalemde ücret alınmasına dair bankacılık düzenlemesi yapıldı.

bankacılık denetleme

20’den 16’ya indirildi

Bankacılık hizmetlerinde 20 kalemden işlem gören ücret sınıflandırması 16’ya indirildi. “Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece, BDDK ve Merkez Bankası, banka müşterilerinden alınan ücret ve komisyonlarda ücretleri düşürdü.

EFT işlemlerinden alınabilecek ücret, işlem tutarının bin TL ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL’yi geçemeyecek.

İşlem tutarının bin TL ile 50 bin TL arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak, işlem tutarının 50 bin TL üzerinde olması halinde bu sınırlar sırasıyla 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanacak.

Havale ücretleri  EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü

Ticari kredilerde halen yüzde 2-6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü. Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketiciler için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi.

Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır yok

Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan kasanın en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi. Ticari müşteriler için ise herhangi bir sınır getirilmedi.

İŞKUR'dan 6 ilde KPSS Şartsız Lise ve Önlisans Mezunu Bankacılık ve Sigortacılık Meslek Elemanı Alım İlanı

Diğer haberler için: https://www.kamupersoneli.net/ekonomi/merkez-bankasi-duyurdu-bankalar-artik-o-ucreti-alamayacak-h86405.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir