Ekonomi

Bankada parası olan herkesi ilgilendiriyor! Tüm bankalar kesinti yapacak

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren emsal niteliğindeki karar Danıştay 10. Dairesi’nden çıktı. Danıştay bankada parası olan herkesi ilgilendiren kararında bankaların kesinti yapmasını haklı buldu.

Türkiye’de tüm bankalarda parası olanları ilgilendiren emsal niteliğindeki karar Danıştay 10. Dairesi tarafından verildi.  Danıştay 10. Dairesi’ne Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) karşı açılan davada, yönetmeliğe dayalı olarak alınan bazı ücretlerin haksız alındığı iddia edildi.

SÜRPRİZ BİR MALİYET ÇIKIYOR

Herhangi bir gidere dayanmadığı iddiası ile tüketiciden alınan ‘hesap işletim ücreti’, ‘nakit avans ücreti’ gibi birtakım ücretlerin haksız olduğu gerekçesiyle açılan davanın dilekçesinde, kesilen ücretin alınması için herhangi bir gider belgesinin de tüketiciye sunulmadığı aktarılarak, “Bu durum, tüketici için sürpriz bir maliyet oluyor” denildi.

DAVANIN REDDİ İSTENDİ

Davalı konumdaki BDDK adına yapılan savunmada ise özetle “Yönetmeliğin ilgili maddeleri iptal edilirse, bu masraflar faize yansır. Faiz belirlenirken, masraflar alınmıyor. Bankaların da maliyetleri var. Dava konusu düzenleme kanuna ve kamu menfaatine uygun. Davanın reddi gerekir” ifadeleri yer aldı.

DANIŞTAY BANKALARI HAKLI BULDU

Tarafların delil ve savunmalarını alan Danıştay 10. Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı. Daha önce davaya ilişkin tedbir kararı veren Daire, aynı konuya ilişkin Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bozma kararı verdiğine işaret ederek, “Hesap işletim ücretinin alınmasında hukuka aykırılık görülmemiştir” yönünde kararını açıkladı.

MİLYONLARCA KİŞİYİ ZARARA UĞRATACAK

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu Danıştay 10. Dairesi tarafından verilen kararın milyonlarca kişiyi zarara uğratacağını ifade ederek, “Bankaların, yalnızca hesap işletim ücreti adı altında yılda aldıkları para 10 milyar liraya yakın” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler