Gündem

Bankalar ile işi olan herkesi ilgilendiriyor: Salgın nedeniyle uzatıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) resmi internet sayfasından yaptığı duyuru ile bankalarda yapılan düzenlemelerin uzatılmasına karar verildiğini açıkladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İçinde bulunduğumuz süreçte pandeminin olası etkilerinin devam etmesi nedeniyle bazı düzenlemelerin uzatılmasına…” ifadeleri kullanıldı.

Corona virüsü salgınının sona ermemesi nedeniyle BDDK yeni kararını duyurdu. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “çinde bulunduğumuz süreçte pandeminin olası etkilerinin devam etmesi nedeniyle bazı düzenlemelerin uzatılmasına, bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin göstergelerin daha şeffaf bir şekilde izlenebilmesi ve olası risklerin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesi amacıyla geçici nitelikli olan diğer bazı uygulamaların ise sonlandırılmasına karar verilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

BDDK resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği üzere, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren, COVID-19 salgınının özelde bankacılık sektörü genelde de makroekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik olarak bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülüklerde ve uluslararası düzenlemelerin uygulanmasında, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçici nitelikli bazı düzenlemeler yapılmıştı. Detaylarına bugün Kurumumuz web sitesinden duyurulan 08.12.2020 tarihli ve 9311 ile 9312 sayılı Kararlardan da ulaşılabileceği üzere;

İçinde bulunduğumuz süreçte pandeminin olası etkilerinin devam etmesi nedeniyle bazı düzenlemelerin uzatılmasına,

Bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin göstergelerin daha şeffaf bir şekilde izlenebilmesi ve olası risklerin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesi amacıyla geçici nitelikli olan diğer bazı uygulamaların ise sonlandırılmasına karar verilmiştir.

İlerleyen dönemde pandeminin etkilerinin zayıflamasıyla birlikte, devamına karar verilen uygulamaların, 9312 sayılı mezkur Kurul kararında da belirtildiği üzere, 30.06.2021 tarihinde sonlandırılması planlanmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Altını olan vatandaşları ilgilendiriyor! BDDK altın düzenlemesi yaptı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından altını olan tüm vatandaşları ilgilendiren yeni bir düzenleme yapıldı. Kurum resmi internet sayfasından Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yayınlandı. Yayınlanan taslağa göre, bankalar topladıkları fiziki altınların karşılığını, altın saflığının 1.000 üzerinden değerlendirilmesi olarak açıklanan ‘milyem değerler’ üzerinden belirleyecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

İstanbul’da kritik ekonomi toplantısı! Merkez Bankası, BDDK ve bankacılar masaya oturdu

Bugün dolar 7,30, gram altın ise 485 liradan işlem gördü. Bunun üzerine Merkez Bankası, BDDK ve bankacılar İstanbul’da ekonomi toplantısı yapmak için bir araya geldiler.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

BDDK’dan bankalara TL işlemlerde esneklik ve muafiyet!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK) yurt dışında yerleşik bankalara, Türk Lirası işlemlerinde esneklik sağladı. Uluslararası Kalkınma Bankaları dışındaki yurt dışında yerleşik bankalar TL’ye erişim sınırlamalarından muaf olacaklar.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

BDDK duyurdu: O harcamalar için taksit sayısı arttırıldı

Corona virüsü sürecinde turizmin ekonomik zarar görmesi nedeniyle çeşitli adımlar atılmaya başlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yerli turizmi desteklemek ve vatandaşa finansman kolaylığı sağlamak için önemli bir karar aldı.

BDDK’dan yapılan açıklama ile seyahate ilişkin harcamalarda kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit sayısının 12 aydan 18 aya çıkartıldığını duyuruldu.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

İlgili Makaleler