Gündem

‘Başarılı Olduk’ Diyerek Corona Virüsü İçin Sevindiren Haberi Duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören corona virüsü için sevindiren gelişmeyi duyurdu. Özören açıklamalarında hücre deneylerinde başarılı olduklarını ifade ederek yakında hayvan deneylerine geçeceklerini vurguladı.

Prof. Dr. Nesrin Özören, üniversitenin düzenlendiği etkinlikte corona virüs aşısı çalışmalarında gelinen noktayı anlattı ve açıklamalarında bir takım hücre deneylerinde başarılı olduklarını ve yakında hayvan deneylerine geçeceklerini vurguladı.

Prof. Dr. Nesrin Özören söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“VE BUNU BAŞARDIK”

“Corona aşısı projemizde ASC zerreciklerinden aşı teknolojisini kullanalım dedik. Bu daha önce hiç kimsenin denemediği bir aşı teknolojisi. Umarım biz değişik bir başarı elde edebiliriz. ASC proteini bazı yangı mekanizmalarını denetleyen bir protein. İlginç bir yapı, hücreye bir patojen ya da mikrop geldiğinde tetiklenen bir kompleks oluşturuyor.

Mikrokürecik yapısı muntazam bir yapı ve biz dedik ki bu yapıya, istediğimiz mikroplara ait ögeler koyalım ve taşıyıcı olarak kullanalım. Normal hücrede aktifleşmesi gerekirken, bunu biz hücre kültüründe kendimiz aktifleştirelim, üzerine mikrop varmışçasına başka ögeler ekleyelim dedik. Ve bunu başardık”

“HAYVAN DENEYLERİNE GEÇECEĞİZ”

Özören açıklamalarında kullandıkları teknolojinin öncüsü olduklarını anlatan ve korona aşısında hücre deneylerinde başlarını olduklarını ifade ederek yakında hayvan deneylerine geçeceklerini belirtti. Ayrıca Özören şöyle devam etti:

“Az önce bahsettiğim mikroküreciklerin başka ajanlarla taşınmasını biz 4 dünya bölgesine patentlemiş olduk. Türkiye’den başlayarak Çin, Avrupa Amerika ve Japonya’dan. Şu anda da bu teknolojinin öncüsüyüz. Bu korona pandemisi geldiğinde biz de, elimizde bu kadar özel bir teknoloji var ve üretim bandımız zaten çalışıyorken, Kuş gribine karşı ve kanser hastalıklarına karşı kullandığımız bu mikroküreciklere şimdi korona ajanını yükleyelim dedik. Bu spike proteininin parçalarını mikroküreciklere yükledik. Bu şekilde bağışıklama düşünüyoruz ve bir takım hücre deneylerinde başarılı olduk. Yakında da hayvan deneylerine geçeceğiz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler