Ekonomi

Başvuru Yapana Günlük 89 Lira Ödeme ! İşte Şartlar ve Başvuru Detayları

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından destekleme projeleri kapsamında istihdamın gerçekleştirilmesine ilişkin destekler veriliyor. Bu bağlamda şartları sağlayarak İşbaşı Eğitim Programlarına başvuru yapan vatandaşlara günlük 89 lira ödeme yapılmaktadır.

İstihdamın arttırılması için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığı ile İşbaşı Eğitim Programı düzenleniyor. Bu program kapsamında şartları sağlayarak başvuru yapan adaylara günlük 89 lira ödeme yapılacak. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da kendilerine işyeri bulunması talebinde bulunabilecek. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilmektedirler. Bu program kapsamında işe başlayacak olan vatandaşlara günlük 89 lira ödeme yapılacak.

ARANAN ŞARTLAR

Peki bu programa katılmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şöyle:

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
  • Emekli olmamak,
  • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

GÜNLÜK 89 LİRA

İşbaşı Eğitim Programı; günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Bununla birlikte İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden iş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL zaruri gider ödemesi yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda da farklı ödemeler yapılmaktadır.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuru yapacak olan adaylar 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler.

Detaylar için TIKLAYIN.

İlgili Makaleler