Gündem

Bayram Namazı İçin Diyanetten Açıklama Geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar tarafından Bayram Namazı için önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada Bayram Namazının Cuma Namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağı ifade edildi. Ayrıca Sayar açıklamalarında tavsiye vererek Bayram Namazının kılınma vakti girince evlerde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılınabileceğini vurguladı.

Türkiye’de 81 ilde, Covid-19 salgını nedeniyle arife günü ile birlikte Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Salgınla mücadele için alınan tedbirler kapsamında camilerin kapalı olması ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bayram sabahı camilerde ilk defa bayram namazı kılınamayacak. Konu ile ilgili olarak Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar önemli açıklamalarda bulundu.

BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

Zeki Sayar açıklamalarında Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bayram namazı ile ilgili görüşünü ifade ederek Hz. Peygamberin uygulamasına bakıldığında bayram namazına çok önem verdiğini belirtti.

Bu konu hakkında Zeki Sayar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Peygamber Efendimiz bayramda çocukların, gençlerin, hanımların bayram namazına iştirakini istemiş ve bunu temin etmiş ve bayram namazları daha çok sahrada ‘namazgah’ dediğimiz yerlerde kılınmış, Hazreti Peygamber’den bugüne de fiili uygulama bayram namazlarının Cuma namazlarında olduğu gibi hep cemaatle kılınmasıdır”

DUHA NAMAZI AÇIKLAMASI

Ayrıca Zeki Sayar açıklamalarında hanefi mezhebine göre Cuma namazında aranan şartların bayram namazı için de söz konusu olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Yani Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur’an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı’ kılarlar. ‘Kuşluk duha namazı’ zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler