Ekonomi

Bazı Emeklilerin Promosyonlarının Yarısı Hesaplarına Yattı

Emekliler tarafından bankalar ile promosyon anlaşması yapılmış ve şartları sağlayan emeklilere belirli bir tutar ödeme vaat edilmişti. Ancak ödeme zamanında bazı emeklilere tutarın yarısı yatırıldığı ifade edildi. Bu konuda bankalar sorunu çözeceklerini belirtti.

Emeklilerin 3 yılda bir bankalardan aldığı promosyonlar hesaplarına yatmaya başladı ancak emekliler ödemeleri alırken büyük şok yaşadı. Bazı emekliler promosyon tuttarlarını gördüğünde şok yaşadı. Konu hakkında Sabah Gazetesinden Betül Alakent2in aktardıklarına göre bazı banmlar vaat ettikleri promosyon tutarlarının yarısını emeklilerin hesabına yatırdı. Bazı emekliler kandırıldıklarını ifade ederek bankalar hakkında şikayette bulunuyor. Ancak bankalar sorunun çözüleceğini söylüyor.

EMEKLİLER ŞİKAYETÇİ

2020-2023 yılını kapsayacak olan emekli promosyon oranları bankalarla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaptığı toplantıların ardından geçtiğimiz Şubat ayında belirlenmişti. Çeşitli şartlar sağlandığı takdirde maaşlarına göre bankalardan emekli promosyonu alabiliyorlar. Emeklilere iki faturasını bankaya taşımak ve 3 yıl boyunca maaşını bankadan çekmek kaydıyla birçok özel banka 1.250 TL’ye kadar varan oranlarda promosyon vaat etti ancak emekliler hesaplarında vaat edilen tutarı değil sadece 625 lirayı hesaplarda görebildi.

Konu hakkında şikayette bulunan emekliler “Maaşımı taşıdım. Otomatik ödemeye iki fatura istediler verdim. Sözleşme imzaladım. ‘1000 TL vereceğiz’ dediler ancak 625 TL yatırmışlar. Çözmek için şubeye çağırıyorlar. Hem virüs var hem de bana yasak. Şubeye gidemem. Bunun adı kandırmaca. Ya kalan paramı yatırsınlar ya da promosyon blokesini kaldırsınlar” diyorlar.

BANKALARIN AÇIKLAMALARI

Özel bankalar ise, bu tür kampanyalar belirli süreler için geçerli olduğunu belirtiyor. Bazı emeklilerin promosyon kampanyasını kaçırdığını belirten özel bankalar şu açıklamayı yaptı:

“Ancak o süre zarfında reklamı gören emekliler var. Benzer ödemeyi bekliyorlar. Ya da sözleşme imzalamayan emeklilerimiz var. İnternet üzerinden başvuru yapmışlar ancak sözleşme imzalamaları gerekiyor. Ya da eski müşterimiz. Bazı kampanyalar yeni müşterilerimiz için geçerli. Veya 2 fatura talimatını vermiyorlar. Bu gibi başlıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Emeklilerimizi üzmeyiz. Sorunu çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun için de yeni kampanyalar düzenliyoruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler