Eğitim

Bazı illerde okullar erken mi açılacak? Milli Eğitim Bakanı yanıtladı

Corona virüsü tedbirinde kapatılan okullar ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yeni açıklama yapıldı. Bakan Selçuk öğrencilerden okulların açılması yönünde yoğun talep aldıklarını belirttiği konuşmasında, “Eğer illere göre okulların açılımı olursa buna da hazırız.” İfadelerini kullandı.

Corona virüsü tedbirleri kapsamında kapatılan okulların , vaka sayısında yaşanan düşüşler ile birlikte yeniden açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Bu konudaki soruları bir kez daha yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bazı illerde hiç vaka olmadığını belirttiği açıklamasında, “Hangi illerde durum nedir diye bir çalışmamız var. Taşıyıcılık faktörü üzerinden de bakmak lazım. Eğer illere göre okulların açılımı olursa buna da hazırız. Okula dönüşten sonraki bir yılın her anlamda hazırlığını yapıyoruz. Velilerin endişelerini dikkate alıyoruz. Öğrencilerden okulların açılması yönünde talep alıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bilim açılmaz derse Eylül’e açarız

Okulların açılması ile ilgili hedefin 1 Haziran olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, “Bilim kesinlikle açılamaz derse okulların açılması Eylül’e kalır. Ya da kısmı kısmı açılmalar olabilir. Seçeneklere bakıyoruz. Listelerimizi oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığı bunu tek başına karar almıyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sağlık Bakanlığı İçişleri bakanlığı hep beraber karar alıyoruz.” dedi.

LGS’de bir ilk

LGS sınavında da bir ilkin yaşanacağını ve her çocuğun kendi sınıfında sınava gireceğini söyleyen Bakan Selçuk, LGS konusunda il il özel çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Konuşmalarında öğretmen atamalarına da değinen Bakan Selçuk, “Haklı olarak beklenti içerisindeler fakat bizim bir atamayı gerçekleştirmemiz için bir öğretmenin sınıfı olması öğrencilerinin olması lazım ama şu an yok. Bir gün öğretmenliğe başlamış olsaydı atama tamamlanmış olacaktı. Okul açıldığında hemen başlayacaklar.” açıklamasını yaptı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler