EkonomiKamu Haberleri

BDDK’ dan corona virüsü tedbir kararları: Geciken kredilere esneklik sağlanacak!

Corona virüsü bankacılık sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yaptığı toplantılardan sonra önemli corona virüsü tedbirleri aldı. Alınan kararların borcu vatandaşları rahatlatacağı öngörülüyor.

BDDK ‘da corona virüsü tedbirleri alındı. Vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla alındığı bildirilen kararların borcu olan vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlayacağı düşünülüyor. Corona virüsü önlemleri doğrultusunda ve alınan karalar ile gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.

Yeniden yapılandırılan krediler için değişiklik

BDDK’nın aldığı kararlar içerisinde yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de kolaylık sağlanması maddesi de yer alıyor. Bununla birlikte, 90 günlük gecikme süresinin 180 güne çıkarılmasına benzer şekilde, bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi otuz günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grupta sınıflandırılma şartı kaldırıldı.

Uygulama süresi açıklandı

Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar için uygulanma süresi kısa bir zaman dilimini kapsamıyor. Kararların uygulanma süresi ise 31 Aralık 2020’ye kadar geçerli olacağı bildirildi.
Uygulamalarda sadece ihtiyaç kredisi alanlar için değil, taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türleri için geçerli olacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir