Ekonomi

Bedelli Askerlik Ücreti 2022 Yılı İçin Açıklandı; Bankalar Harekete Geçti! İşte Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar…

Çeşitli nedenlerle özellikle askerlik yaşını geçtikten sonra askere gitmemek için başvurulan bedelli askerlik yöntemi, geçtiğimiz yıllarda geçici olarak değil; sürekli olarak hayata geçirildi. Düzenini kurmuş olan erkeklerin özellikle iş yaşamında aksaklık yaşamamak için de tercih ettiği askerlik türü olarak öne çıkan bedelli askerliğin bu yılki bedeli 56 bin 500 TL olarak belirlendi. Bu miktarı yüksek bulanların imdadına ise bankalar yetişti.

Bankalar pek çok ihtiyaç için verdiği kredilerine bir de bedelli askerlik kredisi ekledi. Bedelli askerlik kredisi kapsamında vatandaşlardan askerde olduğu süre boyunca ödeme de talep etmeyen bankalar, özellikle kredi ödeme erteleme sistemlerini bu kredi türünden sonra geliştirdi. İlk olarak Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından verilen bedelli askerlik kredisi, şimdilerde pek çok özel banka tarafından verilmeye başlandı.

Ziraat Bankası ve Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi

Kamu bankacılığı misyonu ile vatandaşların her ihtiyaçlarında krediler sağlayan Ziraat Bankası ve Halkbank, birkaç yıldır bedelli askerlik kredisi de vermeye başladı. Bu kredi kapsamında piyasadaki en uygun faiz oranlarını sağlayan bankalar olan Ziraat Bankası ve Halkbank, vade süresini ise, tutara göre belirleyerek geri ödemeleri kolaylaştırmayı amaçladı. Bu kapsamda Ziraat Bankası ve Halkbank’ın bedelli askerlik için sağladığı ihtiyaç kredileri yüzde 1,75 oranından başlayan faizler ve 36 aya varan taksitler ile vatandaşlara sunulmaya başlandı. Aynı zamanda Ziraat Bankası ve Halkbank, kredi geri ödemelerinde erteleme kolaylığı da sağlar hale geldi.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Özel Bankalar

Bedelli askerlik kredilerinde sadece kamu bankaları değil, özel bankaları da müşterilerine kolaylık sağlamaya başladı. Bu ay itibariyle bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasına; ING Bank, QNB Finansbank, Enpara.com, Türkiye İş Bankası, TEB, CepteTEB, Akbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Aktif Bank, Alternatif Bank ve Garanti BBVA bankası da eklendi. Faiz oranları birbirine göre değişiklik gösteren bu özel bankalar arasında en düşük faiz yüzde 1,95 oranından başlayan faizler ile TEB’e aitken; en yüksek faiz oranı ise yüzde 3,4 ile Yapı Kredi Bankası’na ait olarak açıklandı. Öte yandan bu bankaların tamamı da 36 aya varan taksit ve kredi geri ödeme erteleme kolaylığı sağlayacağını duyurdu.

İlgili Makaleler