GündemKamu Haberleri

Beklenen açıklama yapıldı! İşte yasakların kalkacağı tarih

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gevşeteceğiz” açıklamasının ardından yasakların ne zaman kalkacağı merakla araştırılıyordu. Bugün meydana gelen bir gelişme ile yasakların ne zaman kalkacağı belli oldu.

Yasakların biteceği tarih açıklandı mı? sorusunun cevabı belli oldu. HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktardıklarına gör bir Sağlık Bakanı yetkilisi kendisine konuştu ve yasakların sona ermesi için bir tarih verdi.

MUHARREM SARIKAYA’NIN YAZISI

Sarıkaya yazısında yetkili ismin kendisine okulların ve restoranların açılacağı tarihi söylediğini yazdı. Bu doğrultuda Muharrem Sarıkaya’nın yazısı şöyle oldu:

Çin’den gelecek yeni grup aşı ile ilgili hazırlıklar tamamlanmış; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının Mart’ın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor.

AŞILANACAK KİŞİ SAYISI

– Ancak kesin bir süre verilmesinden de kaçınılıyor, çünkü Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyuluyor, buna karşın 11 milyon doz bekleniyor. Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozlarının bitmiş olacak.

YASAKLARIN KALKACAĞI TARİH

– Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak. Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu.

– Bakanlığın etkin ve yetkin isminin şu sözleri önemli: ‘Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…’ Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…

İlgili Makaleler