Personel Alımı

Beklenen Haber Geldi: İçişleri Bakanlığı’nın 3 Bin 546 Personel Alımı İçin Detaylar Belli Oldu! Başvurular 17 Haziran’da Başlıyor!

Türkiye’nin pek çok kamu kurum ve kuruluşu yasalar gereği personellerini ilan usulü alıyor. Yani kamu kurum ve kuruluşları personel alımı gerçekleştirmeden önce gerek kendi sitelerinde gerek Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gerekse de Resmi Gazete’de ilan yayımlamakla yükümlü tutuluyor. Bu bağlamda personel alımlarını ilanlı bir şekilde gerçekleştiren kamu kurum ve kuruluşlarından son personel alım ilanı İçişleri Bakanlığı’ndan gelmiş bulunuyor.

Bünyesinde istihdam etmek üzere hem merkez hem de taşra teşkilatlarına personel alacak olan İçişleri Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan 2 Haziran 2022 tarihli ilan ile 3 bin 546 personel alacağını açıklamış bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ilanda, söz konusu personellerin birbirinden farklı onlarca pozisyonda istihdam edileceği görülüyor. Başvuruları 17 Haziran 2022 tarihi itibariyle başlatacak olan İçişleri Bakanlığı, başvuruların son tarihini de açıklamış bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı Personel Alım İş İlanı 2022

İçişleri Bakanlığı’nın 2 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilanın başında, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Ek ve Değişiklikleri çerçevesinde; Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı emrinde istihdam edilmek üzere aşağıdaki Ek-1/a ve Ek-1/b sayılı tablolarda adedi ve pozisyon unvanı belirtilen boş pozisyon unvanlarına toplam 3.546 adet personel alımı yapılacaktır” ifadeleri yer alıyor. İlanın devamında işe alımları 17-21 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildiren İçişleri Bakanlığı, iş ilanına başvuruları ise, kendi sitesi üzerinden kabul ediyor. Alacağı 3 bin 546 personel alımı için sistemini 14-16 Haziran 2022 tarihleri arasında aktif hale getirecek olan İçişleri Bakanlığı, sitesinde yer alan, ‘İçişleri Bakanlığı Aday Profil Bilgileri Düzenlenme ve Sınav Başvuru’ bölümü aracılığıyla ve e-Devlet üzerinden elektronik ortamdan adayların sınav başvurularını gerçekleştirmesini bekliyor.

İçişleri Bakanlığı Boş Kadroları 2022

Sınav başvurusu gerçekleştiren adayların sınavı geçmesi halinde başvuru yapabileceği İçişleri Bakanlığı ilanı ile bakanlığın bünyesinde açık olan kadrolar da ortaya çıkmış bulunuyor. Bu bağlamda alınacak olan 3 bin 546 personel; avukat, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi, psikolog, elektrik ve elektronik mühendisi, endüstri mühendisi, grafiker, programcı, inşaat mühendisi, makine mühendisi, harita mühendisi, şehir plancısı ve İngilizce tercüman gibi pek çok uzman kadroca istihdam edileceği bildirilmiş bulunuyor. Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın ilanına başvuru yapmak için uygun olan pozisyona denk gelen bölümlerden lisans veya ön lisans mezunu olmak gerekiyor.

İlgili Makaleler