EkonomiGündem

Belediyelerden Ailelere Maddi Corona Virüsü Desteği ! Başvurular Başladı

Corona virüsü salgını nedeniyle ülkemizde birçok aile ekonomik anlamda olumsuz etkilendi. Bundan dolayı Türkiye'de corona virüsü salgını nedeniyle ihtiyaç sahiplerine devletin kurumları ve Belediyeler aracılığı ile maddi destekler sağlanıyor. Bu maddi destekler önceden sosyal yardım alanlara başvurusuz verilirken ihtiyacı olan ancak önceden destek almamış olan vatandaşların başvuru yapmaları gerekiyor.

Corona virüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik bazı hasarlar açıyor. Salgından dolayı bazı aileler ekonomik anlamda olumsuz etkileniyor. Bu bağlamda devletin kurumları ve belediyeler aracılığı ihtiyaç sahiplerine maddi destek sağlanıyor. Daha önceden devletten sosyal yardım almış olan vatandaşlara başvuru yapılmaksızın destek verilirken sosyal yardım almamış ancak ihtiyacı olan vatandaşlara başvuru yapmaları dahilinde destek ödemesi yapılıyor. Peki vatandaşlar hangi belediyelerden maddi destek alacak? Detayları haberimizin devamında kamuilanlari.com olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Devlet tarafından corona virüsü salgını nedeniyle maddi destekler tek tek açıklanıyor. Devlet kurumları corona virüsü salgını etkilerini en aza indirmek için harekete geçiyor. Belediyeler bünyesinde de ihtiyaç sahiplerine ve muhtaç konumda bulunan vatandaşlara maddi ve ayni gıda yardımları sürüyor. Belediyeler tarafından verilen maddi – gıda yardımlarından nasıl yararlanılır? İşte detaylar…

BELEDİYELERDEN DESTEKLER

Başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere 81 ilde pek çok Belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardımlar gerçekleştiriliyor. İhtiyaç sahibi olan aileler, bağlı bulundukları belediyelerden erzak, gıda yardımı gibi yardımları alabilecekleri gibi maddi yardım da alabileceklerdir. İhtiyaç sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Belediyeler tarafından destek alabileceklerdir.

Erzak-Gıda yardımları, ilk olarak yaşlılara, ihtiyaç sahiplerine ve Koronavirüs salgını nedeniyle işini kaybeden ailelere yapılıyor. Gıda kolilere, ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar ulaştırılıyor. Ancak Belediyeden yardım alabilmek için bazı şartlara haiz olunması gerekiyor. Belediyeler tarafından dar gelirli ailelere gıda yardımının yanı sıra odun ve kömür desteği, yardım parası, muhtaç asker ailesi yardımı, yaşlı bakım desteği, okul yardımı, öğrenci burs yardımı, giyecek yardımı, şehit ve gazi yakını yardımları, fakir ve ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımı, ilaç ve bebekler için bez yardımı gibi pek çok destek daha sunuluyor.

Belediyelerin erzak yardımından yararlanabilmek için nüfus cüzdanı fotokopisi, dilekçe, muhtaçlık belgesinin Belediyeye sunulması gerekmektedir. Bazı belediyeler tarafından farklı ve ek belgeler de istenebilmektedir. Belediyelerin Hilal Masa bürolarına yahut Belediye Dilekçe bölümüne giderek bizzat başvuruda bulunulabilir.

BELEDİYEYE ARAYABİLİRSİNİZ

Ayrıca belediyeler tarafından maddi destek de sağlanmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için Belediyeye başvuruda bulunulması gerekmektedir. Belediyeye başvuruda bulunurken sizlerden TC kimlik belgesi, yardım dilekçesi, sağlık provizyon belgesi, muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi, üzerine araç kayıtlı olmadığına dair belge istenebilmektedir. Ayrıca her belediye kendi belgelerini istemektedir. Bundan dolayı başvuru yapılmadan önce belediyeyi arayarak yardım başvurusunda bulunmak istediğinizi ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini sormanız gerekmektedir.

EK 2 MİLYON 300 BİN AİLEYE DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz Bize Yeteriz Sloganı ile başlattığı yardım kampanyasında toplamda 1,5 milyar TL’nin biriktiğini ve daha önce 2 milyar TL’lik ek kaynakla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 2 milyon 100 bin haneye yapılan desteklerin devam edeceğini, 2 milyon 300 bin aileye daha destek sağlayacaklarını duyurdu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir