Gündem

Belediyelerin Yardım Kampanyası Durduruldu! Hesaplar bloke edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 81 ilin valilerine gönderdiği genelge ile birlikte corona virüsü salgını için vatandaşlardan bağış toplayarak, yardım kampanyası düzenleyen Belediyelerin hesapları bloke edildi.

Ankara ve İstanbul’da Büyükşehir Belediyeleri corona virüsü salgınında mağdur olan dar gelirli vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmıştı. Ancak bu kampanyalar İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen bir genelge ile durduruldu.

81 ile gönderilen genelgede şu ifadeler yer aldı:

“Mevzuatımızda, kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek ya da destek olmak üzere ‘gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergilerin’ yardım toplayabilecekleri 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nda düzenlenmiştir.

Anılan Kanun ile; gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, açtıkları banka hesabı üzerinden kişilerin para yatırması veya bir makbuz karşılığında para toplanmasına ilişkin usul ve esasları belirlenmiştir.

Bu kapsamda Kanunun 6’nci maddesinde yardım toplayacak gerçek kişiler ve kurumlar yetkili makamdan izin alma zorunluluğu düzenlenmiş; 7’nci maddesinde ise yardım toplama faaliyeti bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisi, yardım toplama faaliyeti birden fazla ili kapsıyorsa yardım toplama faaliyetine girişecek gerçek veya tüzel kişilerin yerleşim yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınacağı ve izni veren valilik tarafindan ilgili valiliklere ve İçişleri Bakanlığı’na bilgi verileceği hüküm altına alınmıştır.”

Ayrıca İzin almadan yapılan yardım toplama faaliyetlerinin güvenlik kuvvetlerince derhal menedileceği ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılacağı bildirildi.

Genelge ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hesapları bloke edildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir