Ekonomi

Benzin ve motorine bugece indirim geliyor!

Benzin ve motorin fiyatında bu gece yarısından geçerli olmak üzere indirime gidiliyor. Peki benzin ve motorinin litre fiyatına ne kadar indirim gelecek? İndirim sonrası akaryakıt fiyatları ne kadar olacak?İşte ayrıntılar...

Akaryakıta bugece indirim geleceği müjdesi Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS)’den geldi. EPGİS, indirim yapılacağına dair yaptığı bilgilendirmede, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzin ve motorine indirim yapılacağı söylendi.

AKARYAKITA NE KADAR İNDİRİM YAPILACAK?

Motorinie 17 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 12 kuruş indirim yapılacak. İndirim bugün 24:00’dan sonra geçerli olacak.

BENZİN VE MOTORİN LİTRE FİYATI NE KADAR?

Ankara’da ortalama 5,94 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,77 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 5,89 liradan 5,72 liraya, İzmir’de 5,98 liradan 5,81 liraya inecek.

Ankara’da ortalama 6,35 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,23 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,29 liradan 6,17 liraya, İzmir’de 6,35 liradan 6,23 liraya inecek.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

BREND FİYATI

Piyasaların pandemiden çıkışı fiyatlaması ve Haziran ayında ekonomik faaliyetlerin yeniden başlaması ile 44$ seviyesine çıkan brent fiyatı, geçen hafta vaka sayısındaki artışın yeniden ekonomide aksamaya yol açabileceği kaygılarıyla 39,50$ seviyesine geriledi.

Yetkililerin vaka artışı olan bölgelerde yerel önlemler alınacağı ve ekonomik faaliyetlerin kapanmayacağını açıklamasının ardından tekrar toparlama gösteren piyasalarda brent haftaya 41$ seviyesi üzerinde başladı.

Yurt içinde dolar kuru 11 işlem günü 6,85 seviyesinde dar bantta işlem görürken ham petrolün henüz 40$ üzerinde tutunamaması yurt içinde akaryakıt fiyatlarındaki yükselişi de bir miktar durdurdu.

İlgili Makaleler